znak.jpg (32195 bytes) titul.jpg (30741 bytes)
  
Aktuální číslo

  ROČNÍK č. 9červen 2001květen 2001duben 2001březen 2001únor 2000leden 2001prosinec 2000listopad 2000
říjen 2000
září 2000

  ARCHIV
školní rok 1999/2000školní rok 1998/1999
školní rok 1997/1998
školní rok 1996/1997
školní rok 1995/1996

Home Page 2. lékařské fakulty UKtopfnm.jpg (7153 bytes)

   Datum posl. aktualizace
   09.11.2001
 
 © Marcela Cipryanova

 Akademický bulletin Univerzity Karlovy v Praze 2. lékařské fakulty

Ročník č. 9                                                      ŘÍJEN 2000
  Úvodník

Laudace profesoru Kouteckému
(V Rudolfinu, dne 5. září 2000)

Prof. MUDr. V. Vonka, DrSc.o
(člen vědecké rady 2. LF UK)


Spectabilis, vážený jubilante a milý příteli, dámy a pánové!

Dovolte mi nejprve poděkovat organizátorům této dnešní slavnostní sešlosti k přednesení úvodního projevu. Cítím, se tím poctěn a současně jsem tomu rád, protože dnešního jubilanta, profesora Kouteckého si velice vážím a krom toho patří mezi mé nejbližší přátele. Zvláštní pocity ve mně vzbuzuje i to, že slavnost se koná v síni, jež je zasvěcena jednomu z největších skladatelů všech dob. Není to jistě náhoda. Profesor Koutecký má hudbu nesmírně rád a Antonín Dvořák je jeho milovaným autorem.

Ve svém proslovu nebudu popisovat hvězdnou životní dráhu Josefa Kouteckého a vypočítávat dlouhou řadu uznání, jichž se mu v jejím průběhu dostalo. Spíše se pokusím o to, abych ho charakterizoval jako člověka a vědce a sdělil, v čem spatřuji jeho hlavní zásluhy. A budu při tom hodně osobní.

Profesora Kouteckého znám přes padesát let. Setkali jsme se poprvé v roce čtyřicátém devátém na lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze. Josef Koutecký tam přišel po maturitě na proslulém Akademickém gymnáziu, které v minulosti dalo české kultuře a vědě tolik významných osobností a jehož vysoce kvalitním učitelským sborem byl silně ovlivněn. Rozhodnutí věnovat se medicíně vyplynulo z jeho přesvědčení, že právě ona mu umožní spojit zájem o přírodní vědy, jejichž kouzlu propadl, s humanitními ideály, které vyznával a hodlal uplatňovat ve svém životě. Záhy jsme navázali přátelství, které přetrvalo do dnešních dnů. Už tehdy jsem vytušil, že nenasytná zvídavost nového přítele míří dál než jen k získání doktorského titulu, že medicína bude pro něj posláním a smyslem žití a současně i dalekou a romantickou expedicí do neznámých krajin. Imponoval mi jeho nezávislý úsudek, kritické myšlení i přirozená laskavost ale i to, že jeho zamyšlenou vážnost často vystřídalo radostné uvolnění. Když jsme se později blíže poznali, začal jsem oceňovat jeho velkou vzdělanost, zájem o všechny formy umění spojený s vytříbeným vkusem a smyslem pro krásno, ale i jeho jednoznačné postoje k základním otázkám lidské existence, oddanost hodnotám vzešlým z křesťanské civilizace a idejím, na nichž stála první republika, stát jeho i mého časného dětství.

Po promoci se naše cesty rozešly. Teprve po letech nás svedla dohromady onkologie, k níž jsme se oba dostali oklikou, já přes virologii a on po absolvování učednických a tovaryšských let v oboru dětské chirurgie. Jako mladý chirurg se opakovaně setkával s dětmi trpícími zhoubnými nádory. Viděl a bolestně prožíval utrpení malých pacientů a žaly jejich rodičů a trápil se nad malou účinností tehdejších terapeutických postupů. V průběhu let vypozoroval zvláštní rysy, kterými se vyznačují nádory dětského věku a uvědomil si, jak by bylo výhodné soustředit malé pacienty tak, aby se jim mohlo dostat optimální specializované léčby. Již v šedesátých letech se mu podařilo vytvořit stanici, na které byly nemocné děti netoliko léčeny, ale také dlouhodobě sledovány. Tím podnikl prvé kroky k založení u nás nového lékařského oboru, který se dnes nazývá dětskou onkologií. Když nadějnou dráhu mladého chirurga náhle přervala nemoc, počal se věnovat dětské onkologii naplno. V průběhu jednoho desetiletí ji rozvinul do té míry, že v době, kdy jsme zaostávali téměř ve všech oborech, jeho oddělení (později klinika) dosáhlo úrovně světové špičky. Bylo tomu tak nejen pro jeho suverénní znalost problematiky a hluboké vnitřní zaujetí, ale též pro jeho umění vybrat si, motivovat a vzrušit své spolupracovníky a přesvědčit je o nádheře práce, kterou konají v prostředí vzbuzujícím u normálních smrtelníků pocity bědné marnosti. Již na konci 70. let patřil k našim předním klinickým onkologům a jeho práce už tehdy získala ohlas i na mezinárodní scéně.

Velmi mnoho užitečné práce v oněch pochmurných letech vykonal svými přednáškami studentům, lékařům i laické veřejnosti. Jen vyjímečně hovořil o onkologii izolovaně. Její problémy se snažil podat v kontextu celé medicíny, o jejichž pokrocích ve všech hlavních oblastech si udržoval vysoký stupeň informovanosti. Jeho projevy vždy měly filosofické ladění, kritický smysl, jímž překračoval dobové myšlenkové horizonty a zakotvoval medicínský pokrok do širších souvislostí vývoje vědeckého myšlení. Jeho přednášky se tak stávaly skvostnými příklady intelektuálního sdílení. Vykonaly obrovskou propagační s školící práci a přispěly k udržení kontinuity české lékařské vědy. Ale nejen to. Ve svých projevech pronášejících v dobách soumraku ušlechtilosti a karence slušnosti, poctivosti, čestnosti, opravdovosti a spravedlnosti se snažil vrátit těmto základním životním hodnotám jejich původní nepokřivený a nezkarikovaný smysl. Myslím, že se mu to podařilo.

Rád vzpomínám na naši dlouhou budapešťskou diskusi v roce 1986 či 87. Tehdy se V Budapešti konal světový onkologický sjezd a na jeho závěr uspořádali organizátoři recepci v maďarské Národní galerii. Hlučící dav onkologů se toho večera rychle nakupil u překypujících stolů a já jsem se vydal se sklenkou dobrého maďarského vína do zšeřelých sálů plných poselství dávných mistrů, ale zcela opuštěných návštěvníky i kustody. posunoval jsem se zvolna ze sálu do sálu a vychutnával slavnostní ticho a dosud nezažitou okouzlující atmosféru jen potemněle osvětlené, liduprázdné galerie. A tu jsem narazil na dnešního jubilanta, který se - rovněž se sklenkou v ruce - vydal na podobnou osamělou pouť. Jak jsem brzy zjistil, byl i stejně naladěn. A dali jsme se do vzrušující diskuse, kterou mám dodnes živě v paměti. Začali jsme hovořit o obrazech. Brzy jsme však přešli k filozofii a k náboženství a nakonec jsme se dostali k politice. Jak také jinak, tehdy už se zřetelně rýsovaly první náznaky tání. V jakémsi optimistickém souznění duší jsme se potom rozcházeli, vzájemně ubezpečeni, že se dočkáme rozbřesku nového dne, netušíce ovšem, že ona dlouhá noc se už chýlí ku konci a že mračna zadržující naše pohledy vzhůru k modrému nebi, se brzy roztrhnou. Dodnes se domnívám, že onen dlouhý rozhovor v téměř mystickém, jímavém prostředí, doprovázený pocitem síly v duši a prožitkem tajemného osvobození, nás velmi sblížil a že jím naše přátelství získalo novou dimenzi.

Po listopadové revoluci, byl kolega Koutecký mezi prvními, kteří formulovali jasný program k překonání zaostání, kterým naše univerzity a lékařské vědy trpěly. Svými rozhodnými a věcnými vystoupeními si získal sympatie a důvěru jak široké veřejnosti tak i učitelského sboru a studentů a bylo přirozené, že byl zvolen revolučním děkanem 2. lékařské fakulty. Do této funkce byl vyslán Akademickým senátem ještě třikrát, naposledy na konci minulého roku. Jako člen vědecké rady 2. lékařské fakulty od roku 1990 jsem měl příležitost sledovat a hodnotit jeho příspěvek životu fakulty. Konsolidoval a modernizoval ji a vdechl jí ducha svobody, akademické i občanské. Při tom se mu podařilo vybudovat nové klinické oddělení dětské onkologie a zbrusu nový pavilon určený teoretickým studiím v oblasti onkologie a molekulové a buněčné biologie a vychovat několik výborných žáků, kteří jsou zárukou toho, že i v budoucnu se dětská onkologie bude u nás rozvíjet na vysoké úrovni.

Fakulta však nebyla a není jediným místem jeho působení. Výtečně zapracoval jako prorektorem tak milované Karlovy univerzity, v kteréžto funkci organizoval důstojné oslavy 650. výročí jejího založení. Je zakládajícím členem Učené společnosti České republiky a jejím současným předsedou. A je neúnavným organizátorem akcí, jejichž cílem je uchování národního duchovního dědictví a obnovení úcty k morálním hodnotám a občanským ctnostem, které - jakoby nenávratně - vyprchávaly z našeho života v dobách ne tak dávno minulých. A protože je skvělým řečníkem, činí tak podmanivým způsobem. Z jeho slov vždy září světla tolerance, nepamatuji se, že by se někdy pokoušel útočně znevažovat postoje jiných. Většině přítomných jsou známé jeho emotivní, ale vysoce informativní projevy o hudbě na již tradičních karolinských koncertech. Stejně vzletně, zasvěceně a poutavě dovede hovořit o obrazech, či uměleckých fotografiích. Ale on není jen komentátorem umění a jeho pasivním konzumentem. Sám je znamenitým pianistou, psal a snad ještě píše básně, napsal krásnou knížku pro děti a řadu dalších textů. Jeho písemné výtvory vynikají nádhernou češtinou, jejíž magickou krásu dokonale postihl a mají vysokou literární úroveň. Jeden z nejzaslouženějších učitelů 2. lékařské fakulty - byl to pan profesor Masopust - před pár lety prohlásil, ze kdyby Josef Koutecký nevěnoval svůj život medicíně, byl by určitě úspěšným českým spisovatelem. Souhlasím. Velký francouzský malíř Georges Braque kdysi napsal, že umění vzrušuje a věda uklidňuje. My, kteří se snažíme vědecky pracovat a máme pozitivní vztah k umění, cítíme spíše opak, věda nás vzrušuje, umění uklidňuje. Když jsem před pár dny psal tyto řádky, napadlo mne, jak je tomu u dnešního jubilanta, v němž se prolíná vědec s umělcem. Co ho asi více vzrušuje a co ho více uklidňuje. Budu se ho muset na to zeptat.

Oceňuji-li dnes dílo Josefa Kouteckého, nemohu opominout jeho choť, jejíž porozumění a neustálá podpora, pronikavý intelekt a vysoká osobní kultura sehrály a nadále hrají důležitou roli v jeho životě.

Profesor Josef Koutecký je mužem výjimečným. Je jednou z velkých postav české medicíny druhé poloviny 20. století a je učencem v pravém smyslu tohoto slova. Jak jsem se však snažil ukázat, jeho bytost má více rozměrů, které harmonicky souznívají. Je jedním z mála těch, jež mi život dovolil poznat, o kterých mohu říci, že úspěšně usilují dosáhnout tří vrcholů lidského snažení, jakými jsou dobro, krásno a vědění. Patří mezi ty, kteří dokáží rozezvučet lidské mysle, obnovovat v nich víru ve spravedlnost, vyhánět z nich duchovní prázdnotu a zbavovat je lhostejnosti, onoho nejhoršího atributu postmoderní doby. A to vše činí ve věku, v němž většina jeho vrstevníků je už dávno na odpočinku. Kdysi jsem slyšel, že lidé se dělí na ty, kteří pracují, aby žili a na ty, kteří žijí, aby pracovali. Kolega Koutecký rozhodně patří mezi ty druhé.

Josef Koutecký je ctitelem antiky. Zakončím proto svou laudaci citátem z díla proslulého římského řečníka Marca Fabia Quintiliana, který pokládám za patřičný:

"Pectus est enim, quod disertos facit, et vis mentis", což - volně přeloženo - znamená:

"jsou to nadšení a síla ducha, které činí člověka výmluvným".

Obou těchto vlastností se dnešnímu jubilantovi dostává v míře vrchovaté. A je přáním nás všech, aby si je ještě dlouho udržel ku prospěchu české vědy a kultury, ku prospěchu této země.

Ad multos annos, vážený a milý příteli!

Vladimír Vonka

OBSAH:

Fakultní zprávy

Vědecká rada

Akademický senát

Vítejte po prázdninách
ÚTV 2. 3. LF UK a VSK Medic

Populační a etnická studie mutací CFTR genu u cystické fibrózy
MUDr. Macek, Jr.

Odborná konference

VIII. evropský kongres gynekologie dětí a dospívajících v Praze
Prof. MUDr. J. Hořejší, DrSc.

Intravenózní imunoglobuliny, modifikované potraviny
Doc. MUDr. M. Bojar, CSc.

Studentskýma očima

IFMSA 2nd Central European Subregional
J. Vašátko

Publikační činnost

Nová učebnice anatomie právě vychází

Redakční zprávy

Přehled publikovaných článků
(Pelikán - 1999/2000; ročník 8)


Přehled termínů uzávěrek pro Ročník č. 9 (2000/2001):

  • 1. listopad 2000
  • 1. prosinec 2000
  • 4. leden 2001
  • 1. únor 2001
  • 1. březen 2001
  • 2. duben 2001
  • 2. květen 2001
  • 4. červen 2001

Redakční rada:
Doc. MUDr. J. Bartůňková, CSc.
Doc. MUDr. T. Blažek, CSc.,
Ing. M. Cipryánová
Mgr. Z. Dobiašová
Doc. PhDr. J. Kocourková
Ing. E. Kuželová
Prof. MUDr. S. Tůma, CSc.
MUDr. J. Večeř


Adresa:
Redakce časopisu PELIKÁN
2. lékařská fakulta UK
V Úvalu 84

150 06 Praha 5 - Motol
tel.: (02) 2443 5853

E-mail:
pelikan@lfmotol.cuni.cz

Kontakt :
Ing. M. Cipryánová

Zpracování a grafická úprava:
© Ing. M. Cipryánová

  TopPage Vydáno dne: 20. října 2000
Vydává: 2. lékařská fakulta
Univerzity Karlovy v Praze
Uzávěrka tohoto čísla
2. října  2000
Toto číslo neprošlo jazykovou úpravou.

 

Ročník č. 9                                                                          Říjen 2000
Fakultní zprávy

Vědecká rada

zapsala Ilona Kyselová
(sekretariat děkana 2. LF UK)


Zasedání dne 21. 6. 2000

Zahájení

Jednání vědecké rady zahájil děkan fakulty prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc. přivítáním přítomných členů vědecké rady a hostů tohoto zasedání, kterými byli:

- Prof. MUDr. Radim Brdička, DrSc. (ÚHKT Praha)
- Prof. MUDr. Štefan Sršeň, DrSc., (Jeseniova lékařská fakulta UK Martin)
- Prof. MUDr. Jan Šmarda, DrSc. (Biologický ústav MU LF Brno)
- Doc. MUDr. Věra Vávrová, DrSc. (II. dětská klinika UK 2. LF a FN Motol)

Personální záležitosti

Laudace proslovené děkanem fakulty náležely prof. MUDr. Jaroslavu Blahošovi, DrSc. a doc. MUDr. Aloisu Kopeckému, CSc., kteří převzali blahopřejný dopis, bronzová pamětní medaile byla udělena as. MUDr. Haně Benešové.

Zprávy vedení

Doc. MUDr. Jiří Zeman, DrSc., docent Kliniky dětského a dorostového lékařství UK 1. lékařské fakulty - schválení komise ke jmenovacímu řízení profesorem v oboru pediatrie.
Předseda: Prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., II. dětská klinika UK 2. LF Praha
Členové: Prof. MUDr. Jiří Šolc, CSc., Dětská klinika UK LF Plzeň; Prof. MUDr. Jiří Dunovský, DrSc., Jihočeská univerzita České Budějovice; Prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc., přednosta Hemato-onkologické kliniky, UP LF Olomouc; Prof. MUDr. Oldřich Nečas, DrSc., MU LF Brno. Závěr: Souhlas.

MUDr. Jan Janoušek, vedoucí lékař pooperační JIP a úseku arytmií a kardiostimulace Kardiocentra FN Motol - schválení komise k habilitačnímu řízení v oboru pediatrie.
Předseda: Prof. MUDr. František Kölbel, DrSc., Interní klinika UK 2. LF Praha
Členové: Doc. MUDr. Zdeněk Doležel, CSc., přednosta II. kliniky dětského lékařství; MU LF a FN Brno; Prof. MUDr. Jarmila Siegelová, DrSc., přednosta Kliniky funkční diagnostiky a rehabilitace MU LF a FN u svaté Anny Brno; Prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc., II. interní klinika UK 1. LF Praha; Prof. MUDr. Nataša Honzíková, CSc., Fyziologický ústav MU LF Brno. Závěr: Souhlas.

MUDr. Štěpán Kutílek, vedoucí klinického oddělení Léčiva a.s. a odborný asistent kliniky dětského a dorostového lékařství UK 1. LF Praha - žádost o povolení obhajoby kandidátské disertační práce v oboru pediatrie. Kandidátská práce na téma: "Ultrazvukové hodnocení kostní kvality u chronicky nemocných dětí". Současně přiložena žádost o prominutí odborné zkoušky - doporučena předsedou komise. (Samostatná vědecká příprava). Závěr: Souhlas.

Doc. MUDr. Jiří Korynta, CSc., přednosta Dětské oční kliniky, žádá o souhlas změny garanta bakalářského studia optiky a optometrie pro školní rok 2000/2001 - za prof. MUDr. Blanku Brůnovou, DrSc. jmenovat doc. MUDr. Aleše Filouše, CSc. Závěr: Souhlas.

Sdělení děkana fakulty

Akademický senát fakulty schválil návrh rozpočtu 2. LF na rok 2000; fakulta vyplatí 50% třináctého platu zaměstnancům fakulty ve výplatě v červenci; 12. září t.r. proběhne pracovní zasedání vedení fakulty s přednosty klinik a ústavů 2. LF v kinosále FNM.

Prezentace proděkanů fakulty:

Prof. MUDr. Jan Herget, DrSc.
proděkan pro vědu, výzkum a zahraniční styky

- fakulta získala technologickou akreditaci Centra cystické fibrózy ÚBLG od EU za rok 1999;
- u grantového projektu č. NK/6290-2 s názvem "Uplatnění MR angiografie u dětí s vrozenými srdečními vadami" dochází ke změně hlavního řešitele, kterým se stal za prof. Tůmu MUDr. Jiří Lisý;
- ve výběrovém řízení "Výzkumná centra" uspěl návrh 2. LF - prof. Syková "Centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad";
- bylo dokončeno přijímací řízení postgraduálního studia - bude přijato 55 studentů.

Prof. RNDr. Václav Pelouch, CSc.
proděkan pro studium teoretických a preklinických oborů:

- úspěšně proběhlo přijímací řízení uchazečů o studium na UK 2. LF - bylo přijato 160 uchazečů o magisterské studium medicíny, 25 uchazečů o bakalářské studium optiky a optometrie a 29 uchazečů o bakalářské studium fyzioterapie.

Doc. MUDr. Jiřina Bartůňková, CSc.
proděkanka pro rozvoj fakulty

- po schválení akademickým senátem fakulty a kladném vyjádření vedení Fakultní nemocnice Motol vzniká společné pracoviště výpočetních technologií UK 2. LF a FNM. V této souvislosti upozornila docentka Součková na skutečnost, že Ústav lékařské mikrobiologie není připojen k fakultní síti - bude neprodleně řešeno.

Prof. MUDr. Jiří Šnajdauf, DrSc.
proděkan pro vnitřní vztahy fakulty

- řešení kongresové aktivity pracovníků fakulty (tuzemské a zahraniční) bude diskutováno na zářijovém zasedání vedení fakulty s přednosty klinik a ústavů - výzva k návrhům, jak tuto záležitost objektivně řešit s přihlédnutím k otázkám ekonomickým.

HABILITAČNÍ ŘÍZENÍ
Vědecká rada doporučila udělit MUDr. M. Mackovi, odbornému asistentovi Ústavu biologie a lékařské genetiky UK 2. LF v oboru lékařská genetika titul docent UK 2. lékařské fakulty a postupuje toto rozhodnutí rektorovi Univerzity Karlovy k dalšímu řízení.
Téma přednášky: Populační a etnická studie mutací CFTR genu u cystické fibrózy."

TopPage

Zasedání dne 21. 9. 2000

Zahájení

Jednání vědecké rady zahájil proděkan prof. RNDr. Václav Pelouch, CSc. přivítáním všech přítomných. Úvodem vyzval profesora MUDr. Jaroslava Blahoše, DrSc. k proslovení slavnostní laudace, která náležela děkanu prof. MUDr. Josefu Kouteckému, DrSc.

Personální záležitosti

Slavnostní část vědecké rady byla zahájena laudací k životnímu jubileu děkana fakulty. Profesor Blahoš ve svém projevu vyzdvihl osobnost profesora Kouteckého, jeho vědeckou a pedagogickou činnost, ale především jeho lidské postoje.

Druhá část personálních záležitostí pokračovala laudacemi k životním výročím. Prof. MUDr. Vladimír Vonka, DrSc. a doc. MUDr. Vladimír Hort, CSc. převzali zlatou pamětní medaili, bronzová pamětní medaile byla udělena prof. MUDr. Ivanu Dylevskému, DrSc.

Zprávy vedení

RNDr. Jaroslav Mareš, CSc., odborný asistent Ústavu biologie a lékařské genetiky UK 2. LF - schválení komise k habilitačnímu řízení v oboru lékařská biologie:
Předseda: Prof. MUDr. Oldřich Nečas, DrSc. MU LF Brno
Členové: Doc. MUDr. Jan Škrha, DrSc. UK 1. LF Praha; Doc. MUDr. Terezie Pelikánová, CSc. IKEM Praha; Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc. MU LF Brno; Prof. RNDr. MUDr. Vilím Šimánek, DrSc. UP LF Olomouc. Závěr: Souhlas.

Ministr zdravotnictví ČR v dohodě s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy ČR prodlužuje jmenování do 31. října 2003:
- Doc. MUDr. Zdeňku Kabelkovi, CSc. - přednostovi Kliniky ušní, nosní a krční UK 2. LF a FN Motol
- Doc. MUDr. Jiřímu Hochovi, CSc. - přednostovi Chirurgické kliniky dospělých

Na základě kladného vyjádření přednosty Chirurgické kliniky dospělých doc. MUDr. Jiřího Hocha, CSc., žádá prim. MUDr. Martin Sameš, CSc., přednosta neurochirurgického oddělení Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem, o povolení účasti ve zkušební komisi pro státní zkoušku z chirurgie. Závěr: Souhlas.

Prof. MUDr. Jan Herget, DrSc., řešitel výzkumného záměru fakulty "Mechanismy tkáňové adaptace na protrahovanou hypoxii" žádá, aby z důvodu jeho současného pracovního zatížení se řešitelem tohoto záměru stal prof. MUDr. Martin Vízek, CSc. Závěr: Souhlas.

Proděkan Herget informoval o termínech vydaných Grantovou agenturou UK:
- předložení žádostí o nové granty do 1.11.2000 na UK
- předložení průběžných zpráv do 15.12.2000 na UK
- předložení závěrečných zpráv do 2.4.2001 na UK
Uvedené termíny budou pro odevzdání materiálů na děkanát fakulty zhruba o 14 dní kratší.

Proděkan Pelouch informoval o počtu zapsaných studentů do 1. ročníku: 152 českých studentů; 32 zahraničních studentů

Různé

Vedoucím Katedry klinické biochemie a patobiochemie IPVZ se sídlem Ústav klinické biochemie a patobiochemie UK 2. LF a FN Motol byl od 1.9.2000 jmenován doc. MUDr. Antonín Jabor, CSc.

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Říjen 2000
Fakultní zprávy

Akademický senát

zapsala Ilona Kyselová
(sekretariat děkana 2. LF UK)


Zasedání dne 21. 6. 2000

Ekonomické záležitosti fakulty

Závěrečná zpráva o činnosti a hospodaření fakulty za rok 1999
Dořešení bodu 3) ze 4. zasedání AS 2. LF - schválení "Závěrečné zprávy o činnosti a hospodaření za rok 1999". Vzhledem k tomu, že na zasedání nebyla přítomna nadpoloviční většina členů senátu, je tato zpráva předložena k dodatečnému schválení. Závěr: Akademický senát vyjádřil souhlas s předloženou zprávou.

Rozpočet fakulty na rok 2000
Tajemnice fakulty předložila akademickému senátu návrh rozpočtu fakulty na rok 2000 včetně komentáře k jednotlivým položkám. Návrh rozpočtu byl předjednán ekonomickou komisí senátu - k návrhu nebyly vzneseny zásadní připomínky. Z diskuse vyplynuly tyto závěry: koncem 3. čtvrtletí tajemnice fakulty předloží senátu přehled čerpání jednotlivých pracovišť; senát navrhuje zavedení střediskového hospodaření fakulty; na zasedání senátu v září bude rozhodnuto o pravidlech přiznání prospěchového stipendia studentům fakulty. Závěr: Akademický senát schválil rozpočet fakulty na rok 2000.

Prezentace proděkanů UK 2.LF

Prof. MUDr. Jiří Šnajdauf, DrSc.
Proděkan Šnajdauf předložil senátu upravenou verzi "Metodický pokyn k provádění výběrových řízení a uzavírání pracovních poměrů na UK 2. LF". Senát navrhl drobnou úpravu čl. 4 a čl. 5 - celý materiál bude po formální stránce upraven právníkem fakulty. Závěr: Souhlas.

Žádost o prodloužení pracovního poměru do 31. 8. 2003 bez konkursního řízení Prof. MUDr. Ivana Dylevského, DrSc., vedoucího pracoviště funkční anatomie UK 2. LF. Závěr: Souhlas.

Prof. RNDr. Václav Pelouch, CSc.
Proděkan Pelouch proslovil informace o přijímacím řízení uchazečů o studium na UK 2. LF - bylo přijato 160 uchazečů o magisterské studium medicíny, 25 uchazečů o bakalářské studium optiky a optometrie a 29 uchazečů o bakalářské studium fyzioterapie. Byl předložen návrh na změnu přijímacího řízení pro školní rok 2001/2002. Přijímací řízení opět dvoukolové, změna ve druhém kole řízení - vyšší bodové hodnocení testu inteligence. Hlasováním senát doporučil bodové ohodnocení 2. kola přijímacího řízení neměnit.

Doc. MUDr. Jana Hercogová, CSc.
Návrh na změnu Studijního a zkušebního řádu UK 2. LF:

Část II.

Čl. 9 Opakování ročníku

4. V opakovaném ročníku budou studentovi uznány zkoušky, při nichž byl hodnocen známkou "výborně - 1".

Nové znění : Celý odstavec vypustit. V následujícím odstavci (5.) se potom bude vynechá věta: "tímto není dotčeno ustanovení odstavce 4." a odstavce se přečíslují.

Čl. 13 Kontrola studia, zápočet, zkouška

Návrh doplnění definic:

Formami kontroly studia jsou:

průběžná kontrola

zápočet

zkouška

státní rigorózní zkouška nebo státní zkouška

Zápočet je potvrzením, že student splnil požadavky stanovené pro daný předmět. Zápočet je klasifikován "započteno - nezapočteno", nesmí být udělovány známky.

Zkouška je prověřením vědomostí a ověřením schopností studenta. Může být ústní, písemná, praktická nebo kombinovaná. Výsledky zkoušky se klasifikují známkami: "výborně - 1", "velmi dobře - 2", "dobře - 3" nebo "neprospěl/a".

Závěr: Akademický senát svým hlasováním přijal změnu Studijního a zkušebního řádu UK 2. LF a pověřil proděkana pro výuku, aby návrh postoupil AS Univerzity Karlovy ke schválení.

Doc. MUDr. Jiřina Bartůňková, CSc.
Proděkanka Bartůňková předložila senátu k vyjádření návrh na zřízení společného pracoviště výpočetní techniky UK 2. LF a FN Motol - vedoucí Ing. Voříšek. Vedení FN Motol k návrhu vyjádřilo souhlas. Jedná se o zcela nově pojaté pracoviště, s jehož zřízením je nutné:

- vypracovat pravidla zacházení s výpočetní technikou a sankce za zneužití
- zajistit evidenci majetku
- sepsat pracovní náplně jednotlivých pracovníků

Závěr: Souhlas.

Různé

Memorandum senátu k "Výběru kandidátů na místa odborných asistentů, docentů a profesorů fakulty" bude předloženo k vyjádření kolegiu děkana.

 Studentská vědecká konference bude organizována Univerzitou Karlovou, garantem je prorektor Klener. Na dalším zasedání AS prosloví podrobné informace proděkan Herget.S účinností od 1. 8. 2000 je zahájen provoz společného pracoviště informačních systémů UK 2. LF a FN Motol pod vedením Ing. Voříška. Do tohoto pracoviště je začleněn Ing. Kremla, Tomáš Kubánek a pracoviště Ing. Vejvalky. Požadavky na opravy a údržbu počítačů se uplatňují na lince 9131.

TopPage

Zasedání dne 25. 9. 2000

Ekonomické záležitosti fakulty

Ing. E. Kuželová, tajemnice UK 2. LF

Fakulta přijala dotaci ze státního rozpočtu částkou 56 572 tis. Kč, což je 64,7% z objemu, který měla obdržet. Celkové výdaje fakulty za 8 měsíců jsou na úrovni 64,1%.

Všechny náklady jsou sledovány na nákladových střediscích (ústavy a kliniky UK 2.LF) včetně čerpání grantových prostředků.

Tajemnice fakulty komentovala čerpání limitů jednotlivých pracovišť - limit na cestovné a limit na provozní náklady. Podle velikosti pracoviště je limit stanoven částkou 10.000,- nebo 20.000,- Kč. Nevyčerpané prostředky za rok 2000 budou pracovištím převedeny do roku 2001.

Doposud fakulta obdržela 65% z celkových dotací na granty. Mzdové prostředky z grantů musí řešitelé vyčerpat do konce října 2000.

Na prospěchová stipendia studentů je uvolněna částka 800.000,- Kč. Informaci o počtu studentů, kterých se výplata stipendia bude týkat, sdělí tajemnice fakulty na dalším zasedání senátu.

Prezentace proděkanů UK 2.LF

Prof. RNDr. Václav Pelouch, CSc.

Z přijímacího řízení je na fakultu zapsáno do 1. ročníku 152 českých a 32 zahraničních studentů.

Změna Studijního a zkušebního řádu - opakování ročníku. Návrh podaný fakultou byl schválen senátem UK, fakulta očekává písemné vyjádření rektorátu. Do té doby platí stávající pravidla.

Na studijním oddělení je od 1. září 2000 nová pracovnice pro agendu zahraničních studentů - po zapracování bude spolupracovat s agenturami, které dodávají fakultě zahraniční studenty.

Akademický senát nemá námitky proti žádosti studenta Horáka z UK LF Plzeň o přestup na naši fakultu do 2. ročníku.

Senát diskutoval otázku ubytování studentů na VŠ kolejích. Ubytovací kapacita pro studenty UK je jednoznačně nedostačující - z diskuse studentů vyplynulo zpochybnění nároku ubytování zahraničních studentů samoplátců. Vzhledem k tomu, že některým studentům fakulty nebylo vyhověno v jejich požadavku na ubytování, proděkan Pelouch projedná tuto záležitost s prorektorkou Kvasničkovou. Tajemnice fakulty prověří smlouvy se zahraničními agenturami ve smyslu požadavku na ubytování zahraničních studentů na kolejích.

Počet přijatých studentů pro bakalářský obor fyzioterapie je určován podle kapacitních možností školy.

Personální záležitosti

Proděkan Šnajdauf předložil senátu žádost o prodloužení funkčního období doc. MUDr. Anny Součkové, CSc., vedoucí Ústavu lékařské mikrobiologie UK 2. LF do 30. 9. 2001. Závěr: Souhlas.

Různé

Za odstupujícího člena SKAS Jakuba Sikoru, který ukončil studium na 2. lékařské fakultě, je podle výsledků voleb do SKAS kooptována Tereza Zelenková.

Volby do Akademického senátu UK 2. lékařské fakulty: návrh termínu voleb
1. kolo 27. a 28. 11. 2000
2. kolo 4. a 5. 12 .2000
do 7. října nahlásí pedagogická a studentská komora jména členů volební komise.

Senát diskutoval záměr vedení FN Motol přestěhovat děkanát do náhradních prostor ve FNM. Ředitel FNM na poradě přednostů návrh podložil platností nového zákona, který upravuje nájmy za nebytové prostory s účinností od 1. 1. 2001. Tajemnice fakulty informovala senát o výši stávajícího nájemného, které fakulta hradí FNM za nebytové prostory ve výši 113.000,- Kč měsíčně. Senát se domnívá, že by mělo v této věci dojít k jednání vedení fakulty a FNM.

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Říjen 2000
Fakultní zprávy

Vítejte po prázdninách

(Ústav tělesné výchovy 2. a 3. LF UK a VSK MEDIK)


Léto je u konce svých sil, my na začátku. Aby nám dlouho vydržely pod tíhou všech povinností, které se na nás postupně nahrnou, je vhodné nabyté síly průběžně obnovovat. K tomu je možno využít například odpovídající pohybovou aktivitu, které se Vám v průběhu podzimu a začátku zimy pokusíme jako každoročně nabídnout dostatečně pestrou škálu. Neváhejte, přijďte.

20. - 22. 10.
Víkend na horských kolech nedaleko Jičína na Bradech pod vedením as. Skálové.

28. 10.
Poslední Giro - jednodenní horská kola s as. Svobodovou.

28. 10.
Tradiční podzimní jednodenní voda na některém "přípražském" veletoku (Sázava, Jizera, Berounka). Informace u as. Kašpara.

28. 10. - 29. 10.
Víkend na horských kolech s as. Zelenkovou v Českém Ráji - Sedmihorkách.

10. 11. - 12. 11.
První lyžování na Stubaitalském ledovci s as. Svobodovou.

17. 11.
Jednodenní vyjížďka na horských kolech v okolí Prahy pod vedením as. Svobodové.

17. 11.- 19. 11.
Tradiční podzimní soustředění plaveckého oddílu v Litoměřicích s as. Skálovou.

26. 11.
Tradiční basketbalový turnaj 3 na 3 ve SCUK Hostivař. Podrobnosti zjistíte u as. Zelenkové.

2. 12. - 3. 12.
Opět po roce na "bláznivou" vodu v tomto netradičním (vlastně tradičním) čase. Přihlášky u as. Kašpara.

1. 12. - 3. 12.
Lyžařský - běžecký víkend na Mikuláše v některém z Krkonošských zimních středisek s as. Skálovou.

6. 12.
Mikulášský aerobikový seminář v Hostivaři pod vedením as. Zelenkové.

8. - 10. 12.
Třídenní lyžování ve Flachau a okolních střediscích. Informace u as. Petříčkové.

15. 12. - 17. 12.
Předvánoční běžecký víkend v Krkonoších s as. Svobodovou.

15. 12. - 17. 12.
Vánoční lyžování s as. Skálovou.

15. 12. - 17. 12.
Předvánoční lyžování v Alpách na Hahnenkammu. Info. u as. Žáka.

Krom těchto atraktivních akcí probíhají plynule sportovní soutěže v basketbalu žen (as. Zelenková) a florbale mužů i žen (as. Kašpar).

Takže jako obvykle upozornění na závěr, že bycha honiti pozdě je opravdu marné. Proto neotálejte, čas kvapí a bombardujte nás svými dotazy, abyste si včas zajistili místo na některé z výše uvedených neopakovatelných akcích. Že budou za rok zase? Nevíte (a my také ne) dne ani hodiny, proto raději pojeďte už letos.

                                                                                 Těšíme se na Vás

Váš ÚTV 2. a 3. LF UK a VSK MEDIK

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Říjen 2000
Fakultní zprávy

Populační a etnická studie mutací CFTR genu u cystické fibrózy
(Teze habilitační práce (zasedání vědecké rady dne 22. 6. 2000)

MUDr. Milan Macek, Jr.
(Ústav biologie a lékařské genetiky UK 2. LF)


Spoluautoři habilitačního projektu: MUDr. Alice Krebsová, MUDr. Monika Koudová, Doc. MUDr. Věra Vávrová, DrSc.* a Doc. MUDr. Milan Macek, CSc.

Centrum pro diagnostiku, prevenci a léčbu cystické fibrosy FN Motol, Ústav biologie a lékařské genetiky a * II. dětská klinika 2. LF UK a FN Motol

CÍLE HABILITAČNÍ PRÁCE

  1. Shrnout výsledky studia mutací genu cystické fibrózy (CF) v ČR za posledních 10 let.
  2. Srovnat charakterizované spektrum mutací genu CF s ostatními evropskými populacemi, v rámci mezinárodních studií.
  3. Určit rasovou distribuci mutací genu CF a přispět tak ke zlepšené diagnostice této choroby u arabských, černošských a asijských populací.
  4. Zhodnotit historický vývoj genofondu v ČR nejenom vzhledem k CF, ale i k ostatním onemocněním.
  5. Na základě uvedených výsledků zdokonalit prenatální a postnatální diagnostiku, prevenci a léčbu CF v ČR.
  6. Na modelu CF ukázat trendy moderní "individualizované" léčby geneticky / resp. genomově/ podmíněných onemocnění.

Abstrakt

U reprezentativního souboru 248 českých pacientů s CF jsme nalezli tyto CFTR mutace:

(F508-71.6%, CFTRdele2,3 /21kb/-4.6%, G551D-4.0%, N1303K-3.0%, G542X-2.2 %, R347P-0.8%, W1282X-0.6%; 1717-1G->A, R1162X, 3849+10kbC->T-0.4% každá; 2789+5G->A, R334W, R553X, Y122X, 621+1G->T, G85E-0.2% každá. Metodou DGGE jsme objevili: 1898+1G->A-2.0%, 2143delT-1.2%; 4374+1G->T, E92X, 2184insA-0.4% každá; 2183delAA->G, S1118F, M952L, V1212I, L720F, Y122X, I336K, 185+1C->T, S495L, 3944delGT, S42F-0.2% každá (mutace v kurzívě jsou nově nalezené).

Díky záchytu ~95.0% všech mutací u nás můžeme poskytnout 100% spolehlivou pre/postnatální genetickou dg. CF. Na základě přesné znalosti distribuce mutací CFTR genu můžeme i ozřejmit etnický původ naší populace. CF je modelem uplatnění moderních farmakologických a genově terapeutických přístupů v léčbě častých genetických onemocnění.

Abstract

In a representative cohort of 248 Czech cystic fibrosis (CF) patients we found the following CFTR gene mutations:

(F508-71.6%, CFTRdele2,3 /21kb/-4.6%, G551D-4.0%, N1303K-3.0%, G542X-2.2 %, R347P-0.8%, W1282X-0.6%; 1717-1G->A, R1162X, 3849+10kbC->T-0.4% každá; 2789+5G->A, R334W, R553X, Y122X, 621+1G->T, G85E-0.2% každá. Metodou DGGE jsme objevili: 1898+1G->A-2.0%, 2143delT-1.2%; 4374+1G->T, E92X, 2184insA-0.4% each; 2183delAA->G, S1118F, M952L, V1212I, L720F, Y122X, I336K, 185+1C->T, S495L, 3944delGT, S42F-0.2% each (mutations in italics are novel).

Due to the 95.0% detection rate we can provide 100% reliable pre-/postnatal genetic diagnosis of CF. Based on the exact knowledge of the distribution of CFTR gene mutations we can also ascertain the ethnic origin of the Czech population. Finally, CF is model disease for the implementation of modern pharmacologic and gene-therapeutic approaches in common genetic diseases.

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Říjen 2000
Odborná konference

VIII. evropský kongres gynekologie dětí a dospívajících v Praze

Prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc.
(přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FNM)


V letošním roce vzpomínáme jubileum 100 let od narození významného českého lékaře - profesora Petera. Profesor MUDr. Rudolf Peter, DrSc (1900 - 1966) se po vzniku Fakulty dětského lékařství v roce 1953 stal jejím prvním profesorem gynekologie a porodnictví této fakulty a byl i přednostou její Kliniky porodnictví a gynekologie dospělých a dětí v Londýnské ulici.

Dne 12. 9. 1940 - tedy právě před 60 lety - otevřel Peter v České dětské nemocnici první samostatnou ambulanci pro dětskou gynekologii. První nejen v Praze, ale první i ve světě. Tím se Peter zapsal do dějin světové medicíny jako osnovatel a zakladatel dětské gynekologie a pojmenování "pražská škola dětské gynekologie" je ve světě dodnes uznávaným pojmem. 

K připomenutí Peterova výročí, ale k i oslavení vzniku první samostatné ambulance pro dětskou gynekologii, což je symbolicky pojímáno jako zrod oboru dětské gynekologie v celém světě - pověřila Mezinárodní federace gynekologie dětí a dospívajících (FIGIJ) Českou společnost gynekologie dětí a dospívajících (sekci ČGPS) uspořádáním VIII. evropského kongresu gynekologie dětí a dospívajících v r. 2000 v Praze. Kongres se uskutečnil za spolupráce 2. lékařské fakulty UK ve dnech 7. až 10. června 2000. Zúčastnilo se ho 525 registrovaných účastníků. Přesto, že šlo o kongres "jen" evropský, mezi účastníky byli ve většině lékaři ze zahraničí - ze 38 států čtyř kontinentů (Japonsko, Austrálie, Indie, veliká skupina lékařů z Jižní Ameriky a j.).

Na kongresu bylo předneseno 73 sdělení, rozdělených do následujících tématických bloků:

- Chirurgická korekce malformací rodidel (6)
- Sexualita a fertilita po operační korekci malformací (4)
- Dysfunkční děložní krvácení u mladistvých a jeho léčení (7)
- Menstruační cyklus u dívek s endokrinopatiemi (9)
- Ovariální dysgerminom a další gynekologická malignity (8)
- STD u dětí a dospívajících (10)
- Endokrinologie normální a abnormální puberty (9)
- Genetické přístupy k intersexuálním malformacím (6)
- Gynekologie dětí a dospívajících ve světě (4)
- Krvácení z rodidel u dětí (4)
- Preventivní aspekty gynekologie dětí a dospívajících (6)
- Antikoncepce pro mladiství (4)
- a volná sdělení (13).

Ve video-sekci bylo promítnuto 7 snímků.

Součástí odborného programu byly i dvě velmi zdařilé panelové diskuse: "HRT u dívek se sexuálním infantilismem s malým i normálním vzrůstem vzhledem k budoucí fertilitě" a "Sociální a právní aspekty v dětské gynekologii".

 Bylo vystaveno 136 posterů, z nichž 30 vybraných bylo diskutováno v přednáškových sálech při dvou "poster presentations".

V rámci kongresu proběhly i dva hojně navštívené workshopy: "Ultrasonografie v dětské gynekologii" a "Renesance funkční vaginální cytologie v gynekologii dětí a dospívajících". 

Před vlastním zahájením kongresu se již po čtvrté konaly zkoušky pro získání IFEPAG - International Fellowship in Pediatric and Adolescent Gynecology.

Po účastníky kongresu byl vydán sborník abstrakt, který obsahuje 237 příspěvků - zbylé exempláře jsou pro případné zájemce k disposici u autora tohoto příspěvku.

Fotodokumentace z kongresu je vyvěšena na internetové stránce kongresu na adrese:
http://www.lf2.cuni.cz/events/pg2000/photo.html

K připomenutí osobnosti profesora Petera byla vydána i medaile s jeho podobou, kterou podle portrétu od Maxe Švabinského zhotovil medailér profesor Josef Soukup.

Domácí i zahraniční účastníci hodnotili kongres jako velmi zdařilý a jako důstojné oslavení Peterova výročí a připomenutí jeho zásluh o zrod a rozvoj dětské gynekologie, ale byl to i kus propagace dobrých výsledků naší medicínské vědy i praxe.

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Říjen 2000
Odborná konference

Intravenózní imunoglobuliny, modifikované potraviny
(... a americké veverky v Regent´s Parku.)

Doc. MUDr. Martin Bojar, CSc.
(přednosta Neurologické kliniky dospělých 2. LF UK a FNM)


Dvoudenní pracovní konference Evropské skupiny věnující se výzkumu a léčbě zánětlivých neuropatií (INCAT) se konala ve dnech 8. a 9. června 2000. Zástupci spolupracujících evropských klinických pracovišť a výzkumných institucí se setkali ve vlídném prostředí viktoriánskou tradicí dýchajícího sídla Nadace Novartis na Portland Place.

Jednali jsme jen pár kroků od proslulé Harley Street. Poslední pracovní konference, kterou vedl prof. R. Hughes, se zúčastnili zástupci všech spolupracujících center, která se v rámci 5. rámcového programu podílela na dvojitě slepé randomizované studii hodnotící léčbu chronické zánětlivé demyelinizující polyradikuloneuropatie (CIDP ) nitrožilně podanými gamaglobuliny a kortikosteroidy. Dále se diskutovalo o výsledcích obdobně připravené studie zaměřené na zhodnocení léčby u osob trpících zánětlivou demyelinizující neuropatií u paraproteinémie (PDN). Zánětlivá demyelinizující polyradikuloneuropatie - CIDP, autoimunitní chronické zánětlivé postižení periferních nervů, postihující poněkud častěji muže ve středním a vyšším věku, je v posledním desetiletí zkoumána neurology, imunology, neurofyziology a neurovědci z řady aspektů. Je to nepochybně podmíněno m.j. i chronickou povahou této vzácné choroby projevující se převážně poruchou činnosti a metabolismu periferního nervového systému. Dále pak i její obtížnou kurabilitou a závažnou prognózou. Za dosud nejúčinnější léčebnou metodou je považováno podávání vysokých dávek kortikosteroidů - obvykle je užíván methylprednisolon a následně pak prednison - perorálně. Popisován je i příznivý účinek azathioprimu či cyklophosphamidu, podávaných zpravidla v kombinaci s kortikoidy. Zkoušeno je i perorální podávání kortikosteroidů v pulzech. Některá klinická pracoviště - mezi něž patří i naše klinika - mohou díky příznivým podmínkám využívat plasmaferézy, která se jeví jako i u dalších autoimunitních a zánětlivých onemocnění nervového systému. Tato metoda je však řadou pracovišť, jak v České republice, tak v Evropě považována za organizačně podstatně náročnější a též za poněkud nákladnější léčebný postup než nitrožilní podávání vysokých dávek imunoglobulinů. Naproti tomu v Izraeli a v některých oblastech Francie je plasmaferéza v uvedené indikaci užívána jako nejběžnější a nejvýhodnější metoda. Odborníci se shodují na tom, že u velice heterogenní a diagnosticky stále ještě problematicky vymezené skupiny závažných postižení periferního nervového systému lze uvedenými léčebnými metodami dosáhnout různě dlouho trvajících remisí. I při kombinaci výše uvedených relativně účinných léčebných metod však projevy periferní senzorické i motorické neuropatie u více než 40% pacientů rozličnou rychlostí postupují.  

Proto se očekávalo - a studie INCAT - CIDP měla tuto hypotézu prověřit, že podobně jako u akutní demyelinizující zánětlivé polyradikuloneuropatie (Guillain Barreův syndrom vyvolaný ve více než 40 % případů prodělanou infekcí Campylobacter jejuni, AIDP) budou mít u CIDP jednoznačně příznivý léčebný vliv nitrožilně podané imunoglobuliny. Bylo zajímavé sledovat, jak na jednotlivé členy pracovní skupiny působily závěry prezentované prof. Hughesem, dr. Willisonem, prof. Bouché, dr. Swanem a dalšími představiteli skupiny INCAT. Byly nepochybně neočekávané a překvapující.

Po statistickém vyhodnocení výsledků získaných podle náročného protokolu u 32 osob léčených v 10 evropských klinických centrech nebylo docíleno statisticky významně lepších výsledků po podání nitrožilně podaných gamaglobulinů oproti methylprednisolonu ve dvojitě slepém pokusu kontrolovaném placebem. Následná diskuse rozebírala tento překvapivý závěr multicentrické studie. Z různých aspektů byly diskutovány možné příčiny toho, že nebyl potvrzen původní předpoklad o lepším efektu nitrožilně podaných gamaglobulinů u osob trpících tímto zánětlivým onemocněním nervového systému

Studie hodnotící efekt intravenózně podaných imunoglobulinů (IVIG) proti placebu u osob postižených vzácnou zánětlivou demyelinizující polyneuropatií u paraproteinémie pak neprokázala jednoznačně statisticky průkazný lepší efekt u osob s postižením periferního nervového systému při paraproteinémii. Určitá tendence byla naznačena, ale ...

Byl to další z neočekávaných výsledků druhé multicentrické studie zaměřené na studium vzácných a zatím ne vždy správně diagnostikovaných demyelinizujících afekcí periferního nervového systému.Z heterogenity klinických obrazů, tvořících tuto skupinu závažných onemocnění též následně vyplývají pochybnosti o efektivitě nákladných léčebných postupů, které dávají nadějí zatím jen části osob trpících problematicky léčitelnými zánětlivými afekcemi nervového systému s významným autoimunitním podílem.

Sluší se dodat, že Londýn na počátku června roku 2000 žil, přímo horečně pulzoval - a to i v blízkosti již zmíněné Harley Street - úplně jinými problémy, než společenství neurologů, imunologů a elektrofyziologů v pohostinném paláci Nadace Novartis.

Britská média se věnovala několika velkým společenským a kulturním událostem. Byla to především kulturní událost roku 2000 - otevření nové ultramoderní galérie v těsné blízkosti již proslulé repliky Shakespearova divadla Globe. Zjistil jsem záhy, že za skutečnou společenskou i kulturní povinnost se považuje navštívit v květnu otevřenou Modern Tate Gallery. Sbírky moderního umění z proslulé Tate Gallery byly nově a velmi působivým způsobem instalovány v přebudovaných prostorách ohromné elektrárenské budovy z třicátých let, nacházející se na břehu Temže.

Dojem z pozoruhodných sbírek umocňuje i naprosto nezvyklý zážitek z obřích elektrárenských hal, které oživuje trochu calderovsky vyhlížející a pozornost všech návštěvníků přitahující a provokující tři obří kovové věže postavené v rámci projektu podporovaného nadnárodním koncernem Unilever. Byly postaveny spolu s obřím pavoukem posazeným v obří elektrárenské, teď již výstavní síni, podle návrhu Louise. Bourgeois. Jedná se dvanáct až patnáct metrů vysoké rozhledny se spirálovitými schodišti, se zrcadly a sedačkami na horních plošinách, které mají napomoci návštěvníkovi znavenému výstupem a pachtěním v dnešním překotném světě k rozjímání a uvědomění si sebe sama.

Poté, co zvědavec odstojí frontu, zjistí, že se schodiště i věže se při výstupu chvějí a mírně pohupují. Patrně to bylo záměrem známé umělkyně, která svými kreacemi tentokrát vyvolává značně rozporné reakce. Dočetl jsem se, že mimo jiné jde i o memento, připomínající smrtelníkům úmyslným chvěním vibrace a nestabilitu našeho světa. Kritiky byly, jak jsem se záhy dočetl v českých novinách, břitké a nebraly žádné ohledy na renomé známé výtvarnice. Inu, nic se má míti za definitivní a jisté...

Naproti tomu však za takřka jisté můžeme považovat to, že s velkými výkyvy a houpáním mostu, klenoucího se elegantně přes Temži, vůbec nepočítali tvůrci s ohromnou slávou budovaného a za ještě větší pozorností veřejnosti otevřeného "mostu milénia".

Pokoušel jsem se ho s řadou dalších turistů přejít již ve středu, netuše, že je otevřen pouze pro vyvolené zkušební chodce a zatížení, zprostředkované stavebními dělníky a techniky. Měl bych být vlastně rád, že mě na lávku nepustili, protože jsem se z novin dozvěděl, že třetí den po jejím slavnostním otevření britskou královnou, byl tento visutý most z bezpečnostních důvodů na několik týdnů uzavřen. Vyžádaly si to nezbytné stavební úpravy, které mají zlepšit stabilitu a bezpečnost lávky.

Bezpečná, stabilní a neobyčejně krásná byla naproti tomu na počátku června roku 2000 růžová zahrada v Regent´s Parku. Při ranní a podvečerní procházce mě kromě nádherných růží upoutaly i šedivé americké veverky, dovádějící na stromech a trávnících stejně jako jejich sestřičky v newyorkském Central Parku. K snídani si dávaly hlízy begonií a s chutí přikusovaly cibulky, které obratně vyhrabávaly z nedávno upravených a osetých záhonů. Zmiňuji se o nich proto, že jsem v tu chvíli dával za pravdu otci prince Charlese, který se dostal do sporu se svým synem korunním princem Charlesem. Následník trůnu je přesvědčeným odpůrcem biotechnologií. Hlava rodiny a jeho ctihodný otec naopak biotechnologiím a potravinám vyrobených z "manipulovaných" plodin fandí. K radosti senzacechtivých novinářů totiž vévoda na tiskové konferenci věnované manipulovaným sojovým bobům a obřím rajčatům prohlásil, že v Británii podstatně více škod již napáchaly šedivé veverky, než mohou kdy způsobit potraviny vyrobené z geneticky upravených rostlin.

Druhý den měly britské deníky o čem psát. Šedivé, dovádějící veverky z Regent´s Parku se dostaly do úvodníků seriózních novin i bulvárních deníků a samozřejmě i do televize.

O plasmaferéze (plasma exchange), imunoglobulinech, methylpredniso-lonu a pokrocích v léčbě zánětů nervového systému naproti tomu, pokud mě paměť neklame, nebylo v britských médiích ani zmínky.... Tak končí sláva vědy v postmoderním světě...

Pokroky medicíny upoutávají pozornost médií a široké veřejnosti obvykle tehdy, jedná-li se o téma eticky i lidsky kontroverzní nebo téma se skandálním nádechem.

Posledním dokladem tohoto tvrzení může být až nepřiměřená pozornost věnovaná výzkumu a možným transplantacím kmenových buněk a nevyvážená kritika souhlasu britské a severoamerické vlády s výzkumem kmenových buněk.

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Říjen 2000
Studentskýma očima

IFMSA 2nd Central European Subregional Meeting

Jiří Vašátko
(student 5. ročníku 2. LF UK)


INTERNATIONAL FEDERATION OF MEDICAL STUDENTS’ ASSOCIATIONS

VZNIK

Mezinárodní federace asociací studentů medicíny IFMSA je nezávislá, nepolitická organizace sdružující asociace studentů medicíny z více než 60 zemí světa. Byla založena v roce 1951 jako důsledek poválečné vlny přátelství mezi studenty. IFMSA je přidružena k systému OSN a uznána WHO jako oficiální mezinárodní fórum studentů medicíny.

CÍLE

Cílem IFMSA je podporovat mezinárodní spolupráci v odborném vzdělávání a šířit humanistické ideály. IFMSA poskytuje studentům medicíny příležitost ovlivnit praxi a vývoj v medicíně. Organizuje projekty v oblasti veřejného zdravotnictví, pomoci uprchlíkům, lékařského vzdělávání, AIDS a sexuálně přenosných chorob.

FMSA CZ

V České republice byla IFMSA reprezentována Oborovým sdružením studentů lékařských fakult České republiky (OSLF ČR). Pro styk se zahraničím byl používán název Czech Medical Students´ International Committee (CzeMSIC). Dne 1.4.2000 byl Valnou hromadou přijat nový jednotný název IFMSA CZ. Organizace působí na všech sedmi lékařských fakultách. V rámci IFMSA CZ pracuje Výbor pro odbornou výměnu studentů, Výbor pro výzkumné stáže, Výbor pro veřejné zdravotnictví a Výbor pro lékařské vzdělávání.

IFMSA SUBREGIONAL MEETINGS

SUBREGIONÁLNÍ MÍTINK

Subregionální mítink (SRM) je mezinárodní mítink pro lokální koordinátory stáží a projektů IFMSA.

CÍLE

Hlavními cíly subregionálních mítinků jsou motivace a trénink lokálních koordinátorů, poskytování hlubších informací o IFMSA, sdílení zkušeností a společné řešení problémů, které s sebou organizace stáží a projektů přináší.

IFMSA 2ND CENTRALEUROPEAN SUBREGIONAL MEETING

october 26-29, 2000
Olomouc, the czech republic

ORGANIZACE MÍTINKU

Účastnické země jsou vybírány podle různých kritérií, jimiž jsou např. vzájemné vztahy a stupeň kooperace, podobné problémy, s nimiž se asociace potýkají, geografická poloha. Počet všech delegátů by neměl přesahovat 60. Měl by být pestrý, zajistit udržení týmového ducha. Mítinky jsou obvykle 4 denní, organizovány přes víkend. Pro organizaci SRM je nezbytná dobrá komunikace mezi asociacemi. Ta začíná vytvořením společného serveru, na němž jsou zapsáni všichni členové. Probíhají na něm diskuse o představách, přáních a cílech. Vypracovává se předběžná agenda jednání. Důležité je, že všichni účastníci mají možnost podílet se předem na konečné podobě programu.

PROGRAM

Program mítinků závisí na cílech, které mají být během jednáních dosaženy. Zahrnuty mohou být semináře, přednášky, konference, diskuse na různá témata. Hovořit se může o IFMSA a jejích stálých výborech, o vnějších vztazích federace (např. s WHO, UNICEF), o struktuře, aktivitách a lékařském vzdělávání v členských zemích. Řešit se mohou běžné problémy, s nimiž se potýkají lokální koordinátorové stáží a projektů, a problémy, jímž čelí asociace jako takové. Do programu bývá často zahrnuto i školení nových členů. Nechybí ani společenské hry, která mají odbourat prvotní zábrany a vytvořit dobře spolupracující tým. Na úspěchu SRM se podílí i bohatý sociální program.

MÍSTO KONÁNÍ

IFMSA CZ uspořádá 2. středoevropský subregionální mítink 26.-29. října 2000. Setkání se bude konat v hotelu Zámeček Kozov, 30 km na západ od Olomouce nedaleko státního hradu Bouzov.

ÚČASTNICKÉ ZEMĚ

Na SRM do Olomouce vyšlou své delegáty asociace studentů medicíny z následujících zemí: Maďarsko, Polsko, Rakousko, Slovensko a samozřejmě pořádající Česká republika.

CÍLE MÍTINKU

Za cíl si klademe vytvoření integrovaného sociálního programu pro zahraniční studenty přijíždějící do střední Evropy na klinické a výzkumné stáže. Dále bychom rádi založili databázi potencionálních sponzorů nevýměnných projektů organizovaných našimi asociacemi. Budeme si předávat zkušenosti a společně řešit problémy, se kterými se potýkáme při zajišťování výměnných programů. K mítinku se připojí i zástupci Výboru pro reprodukční zdraví a AIDS (SCORA), aby diskutovali o přípravách seminářů na IFMSA General Assembly 2001 v Dánsku.

KONTAKT

Více informací a kontakty naleznete na našich internetových stránkách:
www.go.to/ifmsa.cz (resp. www.ifmsa.org)

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Říjen 2000
Publikační činnost

Nová učebnice anatomie právě vychází


Funkční anatomie člověka
Ivan Dylevský, Rastislav Druga, Olga Mrázková

Z recenzního posudku prof. MUDr. M. Kučery, DrSc.:

"... autoři knihu sestavili již s určitou klinickou aplikací, která bude pro studenty vhodným doplňkem a stimulací při studiu lékařství. Učebnice tak naplňuje princip komplexní výuky teoretického předmětu jako logického východiska a základu lékařského studia. Svou komplexností a konkrétním zdůrazněním návaznosti na funkce tkáně i orgánu bude jistě využívána i v postgraduálním vzdělávání a nakonec i v denní praxi jak operačních, tak i konzervativních účelů ..."

TopPage


   Ročník č.8 Ročník č.7Ročník č.6Ročník č.5Ročník č.4Home 2. LF
    Datum poslední aktualizace 09.11.2001, © Marcela.Cipryanova@lfmotol.cuni.cz