znak.jpg (32195 bytes) titul.jpg (30741 bytes)

Aktuální číslo

  ROČNÍK č. 9červen 2001květen 2001duben 2001březen 2001únor 2000leden 2001prosinec 2000listopad 2000říjen 2000
září 2000

  ARCHIV
školní rok 1999/2000školní rok 1998/1999
školní rok 1997/1998
školní rok 1996/1997
školní rok 1995/1996

Home Page 2. lékařské fakulty UKÚstav biofyziky UK 2. LF
   Datum posl. aktualizace

   09.11.2001
 
 © Marcela Cipryanova

 Akademický bulletin Univerzity Karlovy v Praze 2. lékařské fakulty

Ročník č. 9                                                    ÚNOR 2001
  Úvodník

Postgraduální studenti - budoucnost fakulty

Prof. MUDr. Jan Herget, DrSc.
(proděkan UK 2. LF)


Milí přátelé,

skončila, nebo spíš v agónii umírá, doba kandidátů věd. Není čeho želet, ale též není co zatracovat. Ze systému vědeckých aspirantur jistě vzešla řada kvalitních vědců. Většinou to však byla jen jejich zásluha a ne zásluha kvality systému. Na fakultách se objevil nový živel - postgraduální studenti a někdy mám pocit, že nevíme přesně co si s nimi počít a že ani oni sami přesně nevědí jaká je jejich pozice a role na fakultě.

Především jsou to studenti - se všemi právy a povinnosti, které akademická obec má. Hlavní náplní jejich studia je získání znalostí, schopností i manuálních zručností k tomu, aby mohli v příslušném oboru vědecky pracovat. Základní pedagogickou metodou je při tom praktická vědecké práce pod vedením školitele. Vědecká práce postgraduálních studentů však není jen jakýmsi praktickým cvičením. Je to řešení konkrétních výzkumných úkolů pracoviště, kde se školí. Postgraduální studenti profitují z vědecké kvality týmu kde působí, a tento tým profituje z jejich práce. Pedagogická práce vložená do postgraduálního studenta se tak mnohonásobně vrací ve vědecké úspěšnosti týmu. Z toho jasně vyplývá, že aktuální vědecká aktivita a kvalita školitele a jeho skupiny je klíčem k úspěchu. Nejde jen o získání další pracovní síly, musí jít o získání pracovní síly k řešení konkrétního problému. Zejména pro pracoviště klinická, kde je na soustavnou výzkumnou práci velice málo času, jsou posgraduální studenti tím nejlepším řešením. Postgraduální studenti jsou pilířem vědecké práce moderní lékařské fakulty a ne další výukovou povinností pedagogů.

Naše fakulta spolupracuje s ostatními pražskými lékařskými fakultami, s ústavy AVČR a resortními výzkumnými ústavy zdravotnickými ve smluvně vázaném systému postgraduální vědecké výchovy v biomedicíně. To je velmi výhodný systém, který umožňuje sdružit většinu možností, které poskytuje hlavní město. Studenti naší fakulty tak nejsou omezeni pouze na projekty, které nabízí fakulta, ale mohou vybírat z velmi pestré škály, které nabízejí i ostatní instituce. Mohou si za školitele vybírat ty nejkvalitnější odborníky. Pro fakultu je pak výhodné, že si tak může připravovat odborníky v oblastech, které nemá zcela rozvinuty. Studenti si mohou vybírat z následujících oborů:

Molekulární a buněčná biologie, genetika a virologie Biologie a patologie buňky Biochemie a patobiochemie Fyziologie a patofyziologie člověka Imunologie Mikrobiologie Neurovědy Farmakologie a toxikologie Biofyzika Gerontologie

A nově snad o tohoto roku: Experimentální chirurgie Teoretické základy preventivní medicíny

To, že jsou na seznamu uvedeny jen obory základního výzkumu je omezení pouze zdánlivé. Ideální zamýšlenou kombinací je to, že studenti budou příslušet k jednotlivým klinikám (i jejich

školitel bude klinik) a svůj vědecký projekt budou řešit pod vedením oborové rady příslušného teoretického oboru. Systém oborů není uzavřen a plánuje se akreditace dalších.

Každý postgraduální student má školitele. S ním připravuje výzkumný projekt na jehož základě je do postgraduálního studia přijat. Projekt by měl být jasně definovaný a mělo by být zřetelné jak bude financován (grant, výzkumný záměr). Nelze přijmout postgraduálního studenta tam, kde jeho výzkumná práce není finančně zajištěna. Tak jako v každé jiné vědecké práci tak i v práci postgraduálních studentů je hlavním měřítkem úspěšnosti publikační aktivita. Všechny oborové rady vyžadují, aby před obhajobou měl student publikovány (nebo přijaty k publikaci) alespoň 2-3 primární publikace v periodicích se sledovaným impaktovým faktorem. Podrobnosti o organizaci postgraduálního studia v biomedicíně lze získat Internetem (odkaz na postgraduální studium je na stránce ústavu fyziologie fakulty).

Základní stipendium postgraduálního studenta je bídné. Pracuje-li úspěšně na vědeckém projektu, může být z tohoto projektu odměněn a to i podstatně. Celkový příjem postgraduálního studenta není omezen. Student však musí vyhovět daňovým předpisům.

Jaká je další perspektiva postgraduálních studentů? Postgraduální vědecké studium nepřipravuje pouze vědce. Mělo by být zdrojem vysoce kvalifikovaných kliniků, kteří plánují pokračovat v akademické dráze. Připravuje i špičkové odborníky pro specializovaná zařízení zdravotnická. Na lékařských fakultách je tedy zřejmou nutností, aby bylo postgraduálním studentům umožněno získávat paralelně i profesní kvalifikaci (atestaci). Základní klinická atestace je dle mého soudu výhodná i pro většinu těch, kteří plánují pokračovat v oborech teoretických. Studenti naší fakulty, díky pochopení Fakultní nemocnice, možnost přípravy na atestaci mají. Zda tuto zvýšenou pracovní zátěž zvládnou se teprve uvidí. Měli by, vždyť se jedná o vybrané, snad nejlepší. Objevují se však problémy administrativního (či spíše byrokratického) charakteru. Je požadováno, aby měli více než poloviční pracovní úvazek ve zdravotnictví. Nejedná se o čas, který klinické práci věnují, ale o administrativně určený úvazek. Z nedávného semináře v Senátu PSČR, který byl věnován postgraduálnímu studiu na lékařských fakultách, však vyplývá, že tento požadavek vznikl nesprávnou interpretací směrnic Evropské Unie. Jak dlouho a na jaké úrovni bude však problém řešen nevím. Administrativní problémy jsou někdy řešitelné jen obtížně.

Kolik má mít fakulta postgraduálních studentů? Reflexní odpověď je hodně, protože jsou nadějí pro budoucí medicínu. Nikdo však zatím neudělal žádnou kvalifikovanou studii, která by naznačila kolik si můžeme této "naděje" dovolit. Zatím fakulta nemá omezení jiné, než obecné, které reguluje počet všech studentů. Proporce na kvalitních zahraničních školách bývá až 50% všech studentů, ale systém vysokého školství v USA i v Británii je odlišný a proto je těžké srovnávat.

Samostatně pracující vědec jistě nevznikne obhájením titulu PhD. V USA je rozvinut systém postdoktorských programů a stipendií. I u nás lze ojediněle získat postdoktorandský grant od České Grantové Agentury. Hlavně by však čerství PhD měli usilovat o stipendia v zahraničí a ideální by bylo, kdyby většina odjela na rok nebo dva na renomované zahraniční pracoviště. Půjde - li všechno jako po drátkách budou pak mít PhD a možná také atestaci a několik kvalitních publikací. Též však třicítku na krku a budou chudí jako kostelní myš. Kdy si pak založí rodinu a kdo jim dá hypotéku na byt ví jen bůh. Satisfakcí jim budiž, že budou dobří profesionálové a jejich práce je bude bavit. Snad budou již tou generací, které se kvalitní příprava zúročí později. Moc bych to současným postgraduálním studentům přál.

Prof. Jan Herget

OBSAH:

Fakultní zprávy

Vědecká rada
(18. ledna 2001)

Akademický senát
(24. ledna 2001)

Zpráva o činnosti AS UK
Doc. MUDr. P. Zoban, CSc.

Laudace prof. RNDr. Václavu Pelouchovi, CSc.
Prof. MUDr. J. Koutecký, DrSc.

Publikační činnost

Novinky


Přehled termínů uzávěrek pro Ročník č. 9 (2000/2001):

  • 1. březen 2001
  • 2. duben 2001
  • 2. květen 2001
  • 4. červen 2001

Redakční rada:
Doc. MUDr. J. Bartůňková, CSc.
Doc. MUDr. T. Blažek, CSc.,
Ing. M. Cipryánová
Mgr. Z. Dobiašová
Doc. PhDr. J. Kocourková
Ing. E. Kuželová
Prof. MUDr. S. Tůma, CSc.
MUDr. J. Večeř


Adresa:
Redakce časopisu PELIKÁN
Univerzita Karlova

2. lékařská fakulta
V Úvalu 84

150 06 Praha 5 - Motol
tel.: (02) 2443 5853

E-mail:
pelikan@lfmotol.cuni.cz

Kontakt :
Ing. M. Cipryánová

Zpracování a grafická úprava:
© Ing. M. Cipryánová

  TopPage Vydáno dne: 15. února 2001
Vydává:

Univerzita Karlova v Praze
2. lékařská fakulta
Uzávěrka tohoto čísla
1. únor  2001
Toto číslo neprošlo jazykovou úpravou.

 

Ročník č. 9                                                                          Únor 2001
Fakultní zprávy

Vědecká rada

zapsala Ilona Kyselová
(sekretariat děkana UK 2. LF)


Zasedání dne 18. 1. 2001

ZAHÁJENÍ
Jednání vědecké rady zahájil děkan fakulty prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc. přivítáním všech přítomných členů VR, zvláště pak přivítal hosty tohoto zasedání doc. MUDr. Z. Doležala, CSc., prof. MUDr. Jarmilu Siegelovou, DrSc., prof. MUDr. Natašu Honzíkovou, CSc. a prof. MUDr. Jana Lukla, CSc.

PERSONÁLNÍ ZÁLEŽITOSTI
V první části personálních záležitostí byla děkanem fakulty proslovena laudace prof. RNDr. Václavu Pelouchovi, CSc., vedoucímu Ústavu lékařské chemie a biochemie a proděkanu fakulty. Profesor Pelouch převzal stříbrnou pamětní medaili fakulty.

Ve druhé části byli vědecké radě představeni noví odborní asistenti fakulty - MUDr. Hana Křížová, Klinika nukleární medicíny UK 2. LF a FN Motol, MUDr. Tomáš Mašek, Chirurgická klinika dospělých UK 2. LF a FN Motol, MUDr. Jindra Lochmannová, Interní klinika UK 2. LF a FN Motol.

ZPRÁVY VEDENÍ
Vědecká rada vzala na vědomí informaci děkana fakulty týkající se udělení cen a čestných uznání ministra zdravotnictví ČR při příležitosti 10. výročí založení IGA MZ ČR. ( Doc. MUDr. Milan Kvapil, CSc., přednosta Interní kliniky UK 2. LF a FN Motol, žádá rozšířit zkušební komisi pro státní závěrečné zkoušky z vnitřního lékařství o doc. MUDr. Petra Vlčka, CSc., přednostu Kliniky nukleární medicíny UK 2. LF a FN Motol. Závěr: Souhlas. ( Proděkanka Bartůňková informovala vědeckou radu o zabezpečení servisu výpočetní techniky fakulty novými pracovníky. Za Ing. Kremlu budou tuto službu zajišťovat Ing. Martin Rýzner - linka 9129 a Jan Románek - linka 9141. ( Proděkan Herget informoval vědeckou radu o chystaném sjednocení kriterií pro habilitační řízení a jmenovací řízení profesorem v rámci všech pražských lékařských fakult.

RŮZNÉ

Doc. MUDr. Jan Vavřinec, CSc., informoval vědeckou radu o záměru vedení FNM zvýšit zdravotnické úvazky některým školským pracovníkům. K této informaci měli členové zásadní připomínky. Ředitelství FN Motol doposud nevyzvalo vedení fakulty k řešení daného záměru. ( Na základě podnětu členů VR připraví kolegium děkana žádost o akreditaci fakulty v systému celoživotního vzdělávání lékařů podle stavovského předpisu č. 16 České lékařské komory. Pokud bude akreditace 2. LF udělena, bude administrativa spojená s touto činností zajišťována oddělením vědy a výzkumu děkanátu.

HABILITAČNÍ ŘÍZENÍ
Vědecká rada svým hlasováním doporučila udělit MUDr. Janu Janouškovi, vedoucímu lékaři pooperační jednotky intenzivní péče Kardiocentra FN Motol Praha titul docent UK 2. lékařské fakulty v oboru pediatrie a postupuje celé řízení rektoru Univerzity Karlovy. Téma přednášky: "Dysrytmie po operacích vrozených srdečních vad". Jménem hodnotitelské komise přednášku posoudil prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc.

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Únor 2001
Fakultní zprávy

Akademický senát

zapsala Ilona Kyselová
(sekretariat děkana UK 2. LF)


Zasedání dne 24. 1. 2001

Zahájení

Jednání zahájil předseda odstupujícího senátu doc. MUDr. Petr Zoban, CSc. přivítáním všech přítomných, zvláště uvítal děkana fakulty prof. MUDr. Josefa Kouteckého, DrSc. a členy jeho kolegia.

Přivítání členů senátu vedením fakulty

Úvodem děkan fakulty uvedl historická fakta vzniku a působení senátu na půdě 2. lékařské fakulty po roce 1989. Děkan fakulty ve svém sdělení zdůraznil poděkování odstupujícímu senátu za korektnost v jednání vůči vedení fakulty, popřál odstupujícím členům mnoho štěstí a vyjádřil naději, že i v následujícím období bude spolupráce senátu a vedení fakulty příznivá.

Zpráva o činnosti odstupujících členů AS UK 2. LF

Celá zpráva o činnosti odstupujících členů AS UK 2. LF tvoří přílohu tohoto zápisu. Zpráva je dále uveřejněna na www stránkách 2. lékařské fakulty.

Volba nového předsednictva AS UK 2. LF

Volbu předsednictva akademického senátu fakulty řídil RNDr. Petr Blanický v souladu s volením řádem AS UK 2. LF. Jako skrutátorky pro všechna hlasování na tomto zasedání AS byly určeny: Doc. MUDr. Vilma Marešová, CSc. Doc. MUDr. Jana Kocourková

Výsledky voleb:

předseda Akademického senátu 2. lékařské fakulty: Doc. MUDr. Petr Zoban, CSc.

místopředseda Akademického senátu 2. lékařské fakulty: Michal Pelíšek

předsednictvo pedagogické komory senátu: předseda:
doc. MUDr. Petr Zoban, CSc.
místopředseda: prof. MUDr. Martin Vízek, CSc.

předsednictvo studentské komory senátu:
předseda: Michal Pelíšek
místopředseda: Zuzana Chvojková

Jmenování členů komisí senátu

Legislativní komise
předseda: Doc. MUDr. Petr Zoban, CSc.
členové:
- Doc. MUDr. Jan Starý, CSc.
- MUDr. Radek Matlach
- Naďa Mikešová

Pedagogická komise předseda:
Doc. PhDr. Jana Kocourková
členové:
- Doc. PedDr. Pavel Kolář
- Jaroslav Kratochvíl
- Zuzana Francová

Ekonomická komise
předseda: RNDr. Petr Blanický
členové:
- Prof. MUDr. Martin Vízek, CSc.
- Daniel Hodyc
- Lenka Koudelová

Disciplinární komise
předseda: Doc. MUDr. Vilma Marešová, CSc.
členové:
- Doc. MUDr. Karel Dohnal, CSc.
- Zuzana Chvojková
- David Major

Různé

Profesor Vízek poukázal na špatnou úpravu zákoníku práce, která stěžuje na vysokých školách pracovní proces. Senát jako reprezentant fakulty se k zákoníku práce může vyjádřit prostřednictvím svých zástupců v akademickém senátu UK a vyzvat tak senát UK k projednání připomínek. Připomínky členů akademické obce k novému zákoníku práce přijímá sekretariát děkana (e-mail: ilona.kyselova@lfmotol.cuni.cz) do 15. února. Připomínky budou následně projednány s fakultním právníkem a zaslány k rukám předsedy AS UK.

Student Daniel Hodyc připomínkoval současné curriculum fakulty v bodě chirurgická propedeutika, která nebyla začleněna do bloku chirurgie. Senát žádá proděkanku Hercogovou a vedoucího oboru docenta Hocha, aby připomínku projednali a na dalším zasedání AS sdělili řešení.

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Únor 2001
Fakultní zprávy

Zpráva o činnosti AS UK 2. LF
(za fukční období 1. 1. 1999 - 31. 12. 2000)

Doc. MUDr. Petr Zoban, CSc.
(předseda akademického senátu UK 2. LF)


Vážené kolegyně, vážení kolegové,

jménem odstupujícího AS UK 2. LF předkládám zprávu o činnosti senátu za uplynulé dvouleté období. Během funkčního období akademický senát spolupracoval se dvěma vedeními fakulty, reprezentovanými děkany doc. MUDr. Martinem Bojarem, CSc. a později prof. MUDr. Josefem Kouteckým, DrSc.

Klima, ve kterém AS působil, odráželo složitou celospolečenskou situaci, která se přenášela i na akademickou půdu Univerzity Karlovy a tím i na její fakulty, naši nevyjímaje. Po určitou dobu vládla na fakultě obava o její další existenci, podmíněná diskusemi o slučování lékařských fakult v rámci UK. Činnost UK, fakult a jejich akademických senátů byla podstatnou měrou ovlivněna novým Zákonem o vysokých školách, který podmínil zásadní změny, vedoucí k nutnosti v krátkém čase, hekticky připravovat nové vnitřní předpisy Univerzity a následně jednotlivých fakult. To se také, bohužel, odrazilo na kvalitě vnitřních předpisů, a to jak univerzitních, tak fakultních, a nutnosti mnohé z nich dodatečně upravovat a předkládat k novému schvalovacímu řízení na půdě AS UK.

Život akademické obce UK, podle očekávání, vzrušily volby nového rektora. V tomto ohledu akademický senát, na návrh členů akademické obce, vyvinul iniciativu a jako kandidáta na funkci rektora UK nominoval zástupce naší fakulty, prof. MUDr. J. Kouteckého, DrSc. Přes krátkou předvolební prezentaci, ve srovnání s protikandidáty, získal prof. Koutecký ve volbách druhý nejvyšší počet hlasů, což rozhodně není neúspěchem. Další významnou událostí v životě fakulty byly volby děkana, organizované podle Statutu fakulty jejím senátem. V opakovaných volbách byl ze tří kandidátů zvolen děkanem UK 2. LF prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc.

Koncem listopadu a začátkem prosince 2000, tedy na sklonku svého funkčního období, organizoval senát volby členů nového akademického senátu, kterému dnes oficiálně předáváme symbolické žezlo pro následující dvouleté funkční období.

Akademický senát UK 2. LF pracoval po celé funkční období v čele se svým předsednictvem, ve složení Doc. MUDr. P. Zoban, CSc., předseda senátu, dále prof. MUDr. M. Vízek, CSc., MUDr. R. Matlach a MUC. K. Krejčová, členové předsednictva.

Pro svou práci akademický senát ustanovil čtyři stálé pracovní komise ve složení: legislativní: - Zoban, Herget (do zvolení proděkanem pro vědu a výzkum), Matlach, Zdvořáčková pedagogická: - Kocourková, Kolář, Christová, Kratochvíl ekonomická: - Blanický, Vízek, Sikora, Zdvořáčková disciplinární: - Marešová, Kavan, Chvojková

V univerzitním senátu fakultu zastupovali doc. MUDr. V. Benešová, CSc., doc. RNDr. V. Hampl, CSc., MUDr. R. Matlach a Tomáš Strachota

Do rady VŠ do Komise pro síť a strukturu VŠ byl jako zástupce fakulty navržen doc. MUDr. R. Škába, CSc. Činnost akademického senátu v období 1999-2000 se dá rozdělit do pěti oblastí: - 1. legislativní, 2. pedagogické, 3. oblasti vědy a výzkumu, 4. rozvoje fakulty, a 5. aktivit, odrážejících aktuální zájmy fakulty v různých oblastech. Nejvíce se aktivita AS dotýkala legislativních záležitostí a to pro již zmíněný nový Zákon o vysokých školách, který spustil lavinu novelizace vnitřních předpisů a dále oblasti pedagogické. Zde se členové senátu usilovně snažili předložit návrh vyváženého uspořádání výukových programů magisterského a bakalářského studia v jednotlivých studijních ročnících i o návrh celkové rekonstrukce tzv. curricula. Dále se senát věnoval vleklému problému, jak uvést do života dobře fungující systém vyhodnocování kvality výuky a konečně několik svých zasedání věnoval ujasňování si pojmu a obsahu tzv. "kreditního systému hodnocení výuky" na lékařské fakultě. Dlužno říci, že přes zřejmou snahu bylo na tomto poli dosaženo jen částečných úspěchů. Otevřeným problémem, mimo jiné, zůstává právě zavedení dobře organizovaného systému evaluace výuky na fakultě. V ostatních třech oblastech se při řešení různorodých problémů senát snažil být konstruktivním diskusním partnerem oběma vedením fakulty.

Do budoucna se rýsují některé důležité oblasti pro aktivity AS z nichž pro ilustraci možno uvést např. - nalézt v motolských podmínkách vyvážené postavení fakulty a vedení FN při vytváření toho, čemu se říká Univerzitní nemocnice, definovat úlohu fakulty při poskytování postgraduálního vzdělávání v medicíně, či věnovat větší pozornost zlepšování kulturního a sociálního zázemí pro studenty naší fakulty, zejména během jejich pobytu ve FN. Navenek pak, ať již na univerzitním fóru či mimo ně, společně s vedením fakulty, diskutovat o současném postavení vysokoškolského učitele-lékaře ve společnosti.

Dámy a pánové, na závěr tohoto stručného, ale jak doufám v podstatnostech úplného bilancování činnosti odstupujícího senátu mi dovolte, abych poděkoval všem jeho členům za projevenou větší či menší tvůrčí aktivitu a vedení fakulty, v čele s děkanem prof. MUDr. J. Kouteckým, DrSc., za vskutku partnerský a kolegiální přístup při vzájemných jednáních. Doufám, že i ze strany vedení fakulty převažovala při spolupráci se senátem spíše spokojenost.

Současně děkuji všem členům akademické obce za veškerou projevenou podporu i konstruktivní kritiku a připomínky, které akademický senát chápal jako příspěvek k nalézání toho nejlepšího způsobu řešení problémů, se kterými se senát v období 1999-2000 setkával, a které řešil.

Závěrem bych pak chtěl jménem svým i všech členů odstupujícího akademického senátu pogratulovat novým senátorům k jejich zvolení a popřát jim mnoho úspěchů při hájení dobrého jména a postavení naší fakulty.

Za Akademický senát UK 2. LF Doc. MUDr. Petr Zoban, CSc. předseda AS UK 2. LF

Příloha 1 Výčet aktivit AS UK 2. LF během funkčního období 1999 - 2000

1) Legislativní:

Příprava nových vnitřních předpisů - Statutu UK 2. LF UK (březen - červen 1999).

Úpravy některých vnitřních předpisů UK 2. LF (listopad 1999 - prosinec 2000): Změna předlohy Volebního a jednacího řádu UK 2. LF UK

Změna předlohy Studijního a zkušebního řádu UK 2. LF

Změna předlohy Stipendijního řádu UK 2. LF

Změna "Metodického pokynu k Vnitřnímu mzdovému předpisu UK ze dne 30. března 1999".

2) Pedagogická:

Kreditní systém hodnocení výuky (řešeno od dubna 1999 do prosince 2000). Spočívalo především v ujasňování si, co systém představuje a co skutečně přináší pro organizaci výuky na lékařských fakultách. T.č. se zdá, že se spíše jedná o problém formální. V prosinci 2000 senátem odsouhlasena předloha kreditního systému hodnocení výuky na UK 2. LF s doporučením, zahrnout do systému obory lékařská etika a psychologie (prosinec 2000).

Pokus o novelizaci programu magisterského studia lékařství (curricula) UK 2. LF (probíhal po celé funkční období pouze s částečným efektem).

Řešena výuka epidemiologie, rozsah a forma výuky oboru lékařská informatika, možnost společné zkoušky oborů informatika - biofyzika, zařazení samostatné výuky klinické biochemie do curricula (diskutováno prakticky po celý rok 1999).

Senátem navrženo sjednotit náročnost přijímacích zkoušek českých a zahraničních studentů na fakultu tak, aby ani jedni nebyli zvýhodněni či naopak poškozeni.

Studentská komora vyvinula iniciativu vyřešit dlouhodobý problém absence fungujícího systému kontroly kvality výuky - evaluace (MUC. Krejčová, Sikora, MUDr. Matlach). Řešeno bez po celé funkční období jen s malým efektem. Realizací vypracovaného návrhu byli pověřeni doc. Hercogová a prof. Pelouch, proděkani pro výuku a doc. Kasal, vedoucí ústavu Lékařské informatiky (září 2000).

3) V oblasti vědy a výzkumu:

Schválení požadavku na zařazení volitelné "Vědecké seminární práce" jako součásti curricula.

Schválení "Návrhu oborů postgraduálního studia v biomedicíně", které mají být akreditovány na UK 2. LF (listopad 2000).

4) Při rozvoji fakulty:

"Memorandum AS UK 2. LF k výběru kandidátů na místa odborný asistent, docent a profesor fakulty" (červen 2000).

Schválení návrhu na zřízení společného pracoviště výpočetní techniky UK 2. LF a FN Motol.

Dopis AS UK a rektorovi UK s žádostí o podporu při řešení krizové situace postavení Ústavu soudního lékařství UK 2. LF v rámci FN Bulovka.

Organizace voleb zástupců AS UK 2. LF do AS UK - podzim 1999.

Návrh kandidáta za UK 2. LF na funkci rektora UK prof. MUDr. J. Kouteckého, CSc., a organizace volební kampaně.

Organizace voleb děkana UK 2. LF UK - listopad-prosinec 1999. Organizace voleb nového AS UK 2. LF - listopad-prosinec 2000.

5) Další aktivity:

Podpora studentské iniciativy (J. Trachta, SKAS) ucházet se členství v EMSA (European Medical Student´s Association).

Schválení ustavení Kardiocentra v rámci Interní kliniky UK 2. LF a FN Motol a Centra dětské výživy při I.dětské klinice UK 2. LF a FN Motol

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Únor 2001
Fakultní zprávy

Laudace prof. RNDr. Václavu Pelouchovi, CSc.
(vědecká rada UK 2. LF - 18. leden 2001)

Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc.
(děkan UK 2. LF)


Laudace je poněkud paradoxní záležitost. Je veřejnou chválou a poděkováním, ale současně připomínkou, že jubilant stárne. Laudace je tedy jakýmsi laskavým chlácholením. Předkládám jedno významné chlácholení, protože 19. ledna to bylo šedesát let, kdy se v Katovicích - ne polských, ale v městečku mezi Horažďovicemi a Strakonicemi, narodil Václav Pelouch. I když v tom městečku na řece Otavě prožil jen první čtyři roky života, nepochybuju, že se mu vtisklo do mysli i do srdce, právě tak jako krásná zlatonosná řeka. Byla to doba, kdy ještě

Po řece Otavě za vorem vor
v jarech a létech odplouvaly,
míjely v dálku, zrozenci hor,
a my se za nimi dívávali.

Za vorem vor a za šikem šik
my odtud do světa odcházeli,
zapadal, Otavo, tvých jezů vzlyk,
my jej však do srdcí uzavřeli.
.....
.....
(F. Šrámek, Písecká)

Odešel i Václav Pelouch. V září pětačtyřicátého roku se rodina odstěhovala do Mariánských Lázní, za otcem, dopravním inženýrem, který tam už od konce války pracoval jako náměstek přednosty železniční stanice. V Mariánských Lázních absolvoval Václav Pelouch osmiletku a v roce 1955 nastoupil do jedenáctiletky v Plané u Mariánských Lázní. V Mariánských Lázních totiž v padesátých letech gymnázium zrušili. Říkalo se tehdy, že příčinou likvidace byla nedokončená osmiletka předsedy národního výboru. Student Pelouch jezdil pak denně do dvanáct kilometrů vzdálené školy a z nádraží šlapal dalších patnáct minut po svých. Při zpoždění vlaku a následném loudání usedali mariánskolázeňští studenti často do školních lavic pozdě. Přesto prospívali.

Měli dobré profesory a na škole se přálo různým zájmům, hrálo se divadlo, recitovalo a zpívalo a v aule probíhaly taneční, na kterých hrál studentský taneční orchestr společně s jubilantem. Na plánském gymnáziu vzala také počátek Pelouchova láska k chemii. Osvícený kantor dovolil studentům pracovat po odpoledních v laboratoři a otec mu tehdy koupil knihu Chemie života, ve které nalezl populární popisy tajů metabolických procesů v buňce. Učarovaly mu.

Po maturitě v roce 1958 zahájil Václav Pelouch studia biologie, chemie a živočišné fyziologie na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze. Profesor Kubišta ho seznamoval s biochemickými pochody při splácení kyslíkového dluhu. Zřejmě dobře. Po jedné Pelouchově studentské přednášce v rámci Fyziologických dnů uskutečněných na Albertově, domluvil s profesorem Poupou, šéfem našeho Patofyziologického ústavu, přijetí nadaného vysokoškoláka do dvou ústavů - Fyziologického ústavu ČSAV a Ústavu patologické fyziologie Fakulty dětského lékařství. Po promoci a konkursním řízení byl přijat. Setkal se tam s mladými vědeckými zanícenci Bójou Ošťádalem, Honzou Hergetem, Martinem Vízkem, Vilmou Marešovou a Honzou Jandou a někdy i s Mirkem Kučerou. Profesor Poupa sice po srpnu 1968 emigroval do Švédska, ale zanechal v myslích svých mladých spolupracovníků ideje, které je nikdy neopustily. Hovořil s nimi nejen o fyziologických dějích, ale také o knihách, hudbě a malování, o životě a pravdě.

V průběhu let 1963 až 2000 absolvoval Václav Pelouch řadu měsíčních až šestiměsíčních studijních pobytů v Německu, Itálii, Anglii, Kanadě a Finsku.

V roce 1969 zaměnil získaný titul promovaného biologa za titul doktora přírodních věd, kandidátem věd se stal v roce 1975, v roce 1994 se habilitoval před vědeckou radou naší fakulty a v roce 1999 proběhlo také na naší fakultě profesorské řízení. Veškerá práce a veškerá vědecká kvalifikace se soustředila kolem metabolismu myokardu, vlivu akutní a chronické hypoxie na něj, biochemických změn srdečního myosinu, proteinové profilace myokardu a dalších různých fyziologických a patologických podnětů, které ovlivňují kontraktilní a kolagenní proteiny.

Profesor Pelouch přednášel od roku 1980 na Přírodovědecké fakultě a od roku 1991, kdy jsme kompletizovali fakultu teoretickými ústavy, vyzván profesorem Hergetem, soustavně na fakultě naší. Publikoval 169 primárních prací, dvaadvacet kapitol v odborných knihách a 115 abstrakt. Je nositelem Ceny Svazu spisovatelů, Ceny ČSAV a Akademie věd NDR. Je členem Fyziologické společnosti Lékařské společnosti JEP, Biochemické společnosti, Chemické společnosti, International Society for Heart Research a člen redakčních rad časopisů Physiological Research a Experimental and Clinical Cardiology.

Sděluji členům naší akademické obce, že mám profesora Peloucha rád.

Předně proto, že je charakterní, přímý, spolehlivý a přesný, poctivý a pracovitý, že je výborným společníkem, který nikdy nepokazí ostatním náladu, naopak ji svoji bodrostí vylepší a také proto, že má rád pivo. Jsem rád, že je mým přítelem.

Za druhé proto, že má rád chemii, že je v ní předním a zasvěceným odborníkem a že ji tak dobře učí a v ní bádá.

Za třetí proto, že má rád svoji manželku Hanu, což dokazuje tím, že s ní žije v lásce a věrnosti zatím 32 let. Jeho paní vystudovala po maturitě na gymnáziu ještě pedagogickou školu a byla po mnoho let učitelkou v mateřské škole. Před rokem 1989 školství opustila a pracovala v knihovně. V posledním období je odbornou referentkou Celostátního archivu Generálního ředitelství Českých drah, což sehrává v životní náplni jubilanta (jak zmíním v zápětí) důležitou roli a dokazuje to její oddanost k němu. Mám ho rád za čtvrté proto, že má rád svoje dvě děti - staršího syna Ing. Václava, který vystudoval na Stavební fakultě ČVUT v Praze a je technickým náměstkem ředitele pražského Národního divadla a mladší dceru Mgr. Hanu, která nepadla daleko od stromu, neb vystudovala obor analytické chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a v současné době je doktorandkou v Heyrovského ústavu Fyzikální chemie AV ČR.

Za páté mám profesora Peloucha rád proto, že má rád hudbu. Od mariánskolázeňského mládí, kdy hrál v plánské aule gymnázia k tanci a pak i na fakultě při nejrůznějších příležitostech, ho provází hudba do dneška. Poslouchá rád vážnou hudbu, opery, ovšem preferuje to, co ho okouzlovalo v mládí - dixieland a country. Má rád ale i naše Karolinské koncerty a proto ho mám také rád.

Konečně za šesté ho mám rád proto, že jeho největším koníčkem je všechno kolem železnice. Kromě něho znám ještě jednoho milovníka železnice - Mistra Antonína Dvořáka. Ovšem zatímco Dvořáka znám jenom z poslechu jeho skvostné hudby a z biografií, znám Peloucha osobně. A proto také vím, že k železnici ho přivedlo zřejmě otcovo povolání, že od útlého dětství slyšel doma železničářský slang, četl různé odborné knihy, poslouchal lidi různých železničářských profesí a pořád jezdil vlakem, nejen do gymnázia a zpět, ale všude možně, a to prakticky zadarmo. I když po studiích pro něho levné cestování po železnici na dlouhou dobu skončilo, láska přetrvává.

Vlak mu dovoluje i další vášně - pěší turistiku a v zimě pochody na běžkách. A když vyjet nemůže, věnuje se přidruženým vášním - vyndá si různé mapy, průvodce a jízdní řády a promýšlí, kam pojede příště. Pokud by měl říci hned teď kam by jel na pár dní po Evropě, váhal by mezi Finskem a Itálií. Právě sem se hodí začlenit zmínku o blahodárném působení jeho paní, která mu nejenom pašuje z archivu Generálního ředitelství Českých drah železničářské materiály, ale díky ní má opět režijní výhody.

Jízda vlakem, to je vlastně jako cesta životem. Futurologové říkají, že v roce 2014 budou jezdit magnetické vlaky nového typu tisícikilometrovou rychlostí v hodině. Já si ale přesto myslím, že byly daleko konejšivější, zejména v přirovnání k životu, ty mašiny, které jely krajinou pomaleji, takže ji bylo možné obzírat a těšit se z ní. Zastavovaly v nádražíčkách a nádražích, na kterých pobíhali pikolíci, nabízeli pitnou vodu, pivo, horké párky a křupavé housky. Soupravu táhla parní lokomotiva, která bafala jednou světlý, jindy tmavý kouř a večer bylo možné zasnít se nad ohňostrojem jisker, když topič prohrábl rošt, než na něj přihodil z tendru lopatu uhlí. Ve stanici vypustil strojvůdce přebytečnou páru, cestou lokomotiva občas zahoukala, nejen před přejezdem, ale i když chtěl mašinfíra pozdravit známého.

Napsal jsem o dosavadní životní cestě a některých zastávkách profesora Peloucha. Žádám vás, čtenáře Pelikána, abyste s laskavostí, která je vám vlastní, všechno co máte doma o železnici a můžete se bez toho obejít, přinesli a darovali profesoru Pelouchovi, protože se to dostane do dobrých a zasvěcených rukou. On se z toho bude těšit a vy budete mít dobrý pocit z jeho radosti a vlastního dobrého skutku.

Vyjadřuji jubilantovi už předtím, než ho zasypete železničářskými předměty, upřímné blahopřání a srdečné díky nás všech. Profesor Pelouch reprezentuje dobře slavnou plánskou jedenáctiletku (spolu s Milanem Knížákem, o rok starším spolužákem, který prohlašuje, že je to jediná škola, kterou dokončil). Profesor Pelouch reprezentuje dobře i naši fakultu a ústav, který vede. Teď je zapotřebí aby upustil páru, prohrábnul rošt, přihodil uhlí, zahoukal a rozjel se do stanic mnoha příštích let.

TopPage

Ročník č. 9                                                                          Únor 2001
Publikační činnost

Novinky


NOVÁ KNIHA
Obecná patologie v poznámkách
Josef Stejskal

Nakladatelství H & H Vyšehradská, s.r.o. vydalo počátkem roku druhé upravené vydání této studenty oblíbené pomůcky pro opakování obtížné látky obecné patologie.

Podle předmluvy k prvního vydání jde vlastně o podrobný sylabus výuky upravený do formy poznámek, které si pečlivý student zaznamená během podrobnějších výkladů svých učitelů v posluchárnách, na seminářích i na praktikách. Nehodí se tedy pro prvotní studium, protože souvislosti jsou povětšinou jen heslovitě vyznačené, ale pro osvěžení jednou zažité látky se osvědčuje, jak dokazuje několik dotisků prvního vydání.

Druhé vydání má modernější střih, pokud jde o zevní vzhled a úpravu textu, ale rozvržení látky stále vychází spíše z klasické morfologie na podkladě staré učebnice Bednáře a spolupracovníků, než z molekulární biologie, která se protlačuje do nových vydání zahraničních učebnic patologie.

Obsah a souvislosti základních pojmů patologie i význam desítek a stovek nových termínů však bude muset do sebe vstřebat student i při dalším rozvoji náplně lékařského studia. Některé kapitoly nebo jejich části nemají čistě obecný charakter, ale zacházejí i do speciální nebo nosologické patologie. Týká se to např. výkladu krvácivostí, zaprášení plic nebo tuberkulosy a dalších infekčních chorob. Text místy oživují různá schémata a schematicky kreslené obrázky. (Cena brožovaného výtisku je 130,- Kč.)


Abstrakta

Exp Cell Res 2000 Nov 25;261(1):250-9 IF = 3.051
Cyclin A down-regulation in TGFbeta1-arrested follicular lymphoma cells

Djaborkhel R, Tvrdík D, Eckschlager T, Raška I, Muller J

Department of Cell Biology, Czech Academy of Sciences, Prague, Department of Pediatric Oncology, University Hospital Motol, Prague, Czech Republic. .

Transforming growth factor beta1 (TGFbeta1) induces growth arrest in many cell types, including B lymphocytes. We examined the effect of TGF on cell cycle progression of a non-Hodgkin lymphoma cell line of follicular lymphoma subtype (FL). After 48 h of TGFbeta1 (10 ng/ml) treatment, a significantly increased number of DoHH2 cells was retained in G(0)/G(1) phase. We examined the level of cell cycle components, cyclins, cyclin-dependent kinases (cdk), and their inhibitors. We found that the expression of cyclin A and p21(WAF1) molecules was primarily modulated by TGFbeta1 treatment while the expression of other regulatory components, like cyclins D, cyclin E, cdk2, cdk4, and cdk6 or p15(INK4B), p16(INK4A), and p27(KIP1) was not significantly affected. We further examined expression and activity of CREB/ATF family members to examine their roles in cyclin A inhibition. The binding activity of CREB-1 and ATF-2 to the CRE region of the cyclin A promoter was almost completely abolished due to the treatment. The total level of CREB-1, ATF-2, and ATF-3 was notably reduced. Moreover, CREB-1 was dephosphorylated due to the treatment as revealed by immunoblotting. We assume that down-regulation of cyclin A was mediated by the absence of CREB/ATF activation dimers. The profound effect on the ATF family of transcription factors indicates the complexity of TGFbeta1 action on FL B malignant cells.

Folia Biol (Praha) 2000;46(5):187-90 IF = 0.632
Gene aberrations in childhood brain tumors

Kučerova H, Stejskalová E, Vícha A, Tichý M, Cháňova M, Sumerauer D, Koutecký J, Eckschlager T

Department of Pediatric Oncology and Neurosurgery, University Hospital Motol, Prague, Czech Republic.

We present the results of the examination of prognostic markers in 40 children suffering from brain tumors. Prognostic markers such as amplification of the N-myc and c-myc, deletion of the 17p, and DNA ploidy are indispensable factors for the determination of diagnosis. An increased number of c-myc gene copies was found in malignant brain tumors, especially embryonal, more often than reported in the literature. N-myc amplification occurs in our group seldom, but it seems to be a sign of worse prognosis in glial and embryonal brain tumors. DNA aneuploidy was not found very frequently, but in high-grade tumors only.

Klin. Biochem. Metab., 9(30), 2001, No. 1, p. 25-27
Sérové a močové hodnoty vybraných biochemických parametrů u zdravých dětí školního věku

Průša R.1 , Grivna M.2 1

Ústav klinické biochemie a patobiochemie, 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy 1 a Fakultní nemocnice v Motole, Praha 2 Ústav veřejného zdravotnictví a preventivního lékařství, 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha

Souhrn: Stanovili jsme fyziologické hodnoty vybraných biochemických parametrů v séru (Na + , K + , Cl - , urea, kreatinin, Mg, Ca, fosfát, Cu, Zn, celková bílkovina, osmolalita), v moči (Na + , K + , Cl - , urea, kreatinin, Mg, Ca, fosfát, Cu, Zn, celková bílkovina, osmolalita, clearance kreatininu, exkreční frakce iontů) v souboru 148 zdravých dětí školního věku (10-14 let, 96 chlapců a 52 dívek). Prokázali jsme, že se referenční hodnoty této skupiny významně liší od jiných věkových skupin a že referenční hodnoty některých testů (S-urea, S-fosfát, S-celková bílkovina) se v této věkové skupině významně liší podle pohlaví.

TopPage


   Ročník č.8 Ročník č.7Ročník č.6Ročník č.5Ročník č.4Home 2. LF
    Datum poslední aktualizace 09.11.2001, © Marcela.Cipryanova@lfmotol.cuni.cz